Před 70 lety začal soudní proces s K. H. Frankem. Sledoval ho i rozhlas

Před 70 lety, 22. března 1946, začalo v Praze soudní přelíčení s nacistickým zločincem Karlem Hermannem Frankem. Noviny označovaly proces před mimořádným lidovým soudem za největší v českých dějinách. Státní tajemník v protektorátu Čechy a Morava stál za popravami tisícovek nevinných Čechů. Rozhlasové zpravodajství ze soudní síně sledoval s napětím celý národ.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Vše pro rozhlas": auto s policejním šéfem a říšským sekretářem protektorátu K. H. Frankem (sedící vzadu) jede kolem obchodu s rozhlasovými přijímači, po 15. březnu 1939

"Vše pro rozhlas": auto s policejním šéfem a říšským sekretářem protektorátu K. H. Frankem (sedící vzadu) jede kolem obchodu s rozhlasovými přijímači, po 15. březnu 1939 | Foto: Radioservis, převzato z knihy D. Vaughan: Bitva o vlny

„Zahajuji veřejné přelíčení proti Karlu Hermannu Frankovi pro zločiny podle retribučního dekretu, které v obžalobě budou blíže uvedeny. Obžalovaný, jak se jmenujete?“ „Karl Hermann Frank,“ zaznělo před 70 lety v soudní síni.

Nacisté někdejšího karlovarského knihkupce a horlivého zastánce připojení Sudet k Říši odměnili funkcí státního tajemníka v protektorátu Čechy a Morava.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhlas před 70 lety vysílal ze soudní síně proces s K. H. Frankem. Do archivu se vydal redaktor Jaroslav Skalický

Po atentátu na Heydricha se stal v protektorátu krutým samovládcem, mimo jiné podepsal vyhlazení Lidic a Ležáků a poslední rozkazy k popravám českých vlastenců vydal pár dnů před koncem války.

Po osvobození se chtěl Frank skrýt v Německu. V Rokycanech ho ale zadrželi američtí vojáci. „Řekl jsem – pane plukovníku, Frank, to jsou Lidice. To stačilo, poněvadž v Americe slovo Lidice je známo. Jakmile jsem mu tohle oznámil, dal mi okamžitě povolení k výslechu Karla Hermanna Franka v deset hodin ráno,“ vyprávěl v rozhlasovém rozhovoru Bohuslav Ečer, československý zástupce v komisi pro vyšetřování válečných zločinů.

Československý rozhlas tehdy zaznamenal i převoz Franka do Prahy: „Bílá přistávací plocha ruzyňského letiště. K přistávací ploše se blíží a přistává kurýrní letadlo typu Douglas. Na letišti je mnoho lidí, mnoho vozů. Letadlo již stojí zde před námi. Otevírají se dveře a z letadla vystupuje nepřítel českého národa číslo jedna. Vrah našeho národa, Karl Hermann Frank. Blízko letadla stojí pověstný zelený anton, kterým bude Karl Hermann Frank, ten nadutec, kterého dobře znáte, ale který nyní vypadá podstatně jinak, dopraven odtud z ruzyňského letiště tam, kam patří. Do věznice na Pankrác.“

Karl Hermann Frank
(24. ledna 1898 - 22. května 1946)
knihkupec, později prvorepublikový politik, člen Sudetoněmecké strany a aktivní nacista s hodností SS-Obergruppenführera

Před mimořádným lidovým soudem v Praze čelil K. H. Frank obvinění ze zločinů podle 15 paragrafů: „Ve službách nebo v zájmu Německa nebo jeho spojenců způsobil ztrátu svobody většího počtu obyvatel, těžké ublížení na těle nebo jinak smrt obyvatelům republiky. V úmyslu poškoditi republiku ji vydal v nebezpečí války nebo ozbrojeného napadení. Vyzradil přímo i nepřímo cizí moci skutečnosti, jež vláda tají v důležitém zájmu republiky, paragraf 5 a 134 trestního zákona.“

U soudu vypovídaly i ženy, které přežily vyhlazení Lidic. „Dcerušku mně v Kladně sebrali a doposud nemám žádných zpráv.“ „Já jsem ztratila muže, otce a čtyři bratry, vrahu bídný.“

Popravu Karla Hermanna Franka oběšením v květnu 1946 sledovalo v pankrácké věznici 5 tisíc lidí.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme