Po 75 letech není Mnichov pro britské politiky ožehavým tématem

Mnichovská dohoda o okleštění Československa není po 75 letech od jejího podepsání pro britské politiky palčivým tématem. Podle historiků ani nikdy neměli potřebu se za ni omlouvat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Mír pro naši dobu." Chamberlain podepisuje mnichovskou dohodu, 30. září 1938 /  "Peace for our time." Chamberlain signs the Munich Agreement, September 30, 1938

"Mír pro naši dobu." Chamberlain podepisuje mnichovskou dohodu, 30. září 1938 / "Peace for our time." Chamberlain signs the Munich Agreement, September 30, 1938 | Foto: Radioservis, převzato z knihy D. Vaughan: Bitva o vlny

Pro Československo historická tragédie. Pro Francii a Velkou Británii jen malý okamžik v dějinách. Mnichovskou dohodu o odstoupení československého pohraničí nacistickému Německu podepsali zástupci evropských velmocí právě před 75 lety.

Pro britské politiky a historiky dnes není Mnichovská dohoda tématem, ke kterému by se chtěli vracet.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu Mnichovské dohody v historii Velké Británie mluvila profesorka soudobých dějin na prestižní londýnské School of Economics Anita Pražmowska

Proč to tak je, nám vysvětlila profesorka soudobých dějin na prestižní londýnské School of Economics Anita Pražmowska:

„O tomto tématu se nemluví prostě proto, že Československo, stejně jako celá Východní Evropa nikdy nebyly středobodem zájmu britské zahraniční politiky. To nepramení z nějaké nechuti, nebo rozhodnutí se těmto událostem vyhýbat. Je to zkrátka dané dlouhodobým, historicky zakořeněným nezájmem o toto teritorium.“

Nezájem o dění v malé zemičce, která nikdy nebyla britskou kolonií a ani se jí nikdy nemohla stát, byl podle profesorky Pražmowské možná důvod, proč jsme se od Británie opravdové omluvy nikdy nedočkali.

Mnichovská dohoda ovlivnila i francouzské dějiny. Dopad nebyl tak fatální jako v ČSR

Číst článek

"Omlouváme se. - To je věta, kterou měla britská vláda vyslovit po válce. Ale neměla zájem to udělat. A potom, když zavládl komunistický režim a východní země se dostaly do sovětského bloku, se Londýnu nechtělo ukázat nějakou vstřícnost vůči zemím, které byly pod vlivem Moskvy. Samozřejmě, že to nebylo fair a šlo o bagatelizaci československé tragédie,“ zdůraznila Anita Pražmowska.

Mnichovská dohoda (Bundesarchiv, Bild 183-R69173 / CC-BY-SA) | Foto: Bundesarchiv

Británie odmítla Mnichovskou dohodu jako neplatnou už v roce 1942, ovšem proto, že ji Německo porušilo okupací zbytku Československa. To už byl premiérem Winston Churchil.

Pro jedny zrádce, pro druhé zachránce míru

V Československu považovali jeho předchůdce Nevilla Chamberlaina za zrádce. Pro Brity byl a zůstává ochráncem míru.

Profesorka Pražmowska se snaží postup britské vlády v Mnichově vysvětlit i tím, že premiér Chamberlain možná ani netušil, co se začíná ve středu Evropy odehrávat.

„Je otázka, jestli Chamberlain vůbec chápal, co se v Československu dělo. Řekla bych, že nejenže nerozuměl, ale bylo mu to jedno. Bylo pro něj nejdůležitější nedovolit, aby vypukla další světová válka.“

V Bruselu uspořádali výstavu, která lidem připomíná Mnichovskou dohodu

Číst článek

Velká Británie nikdy neřekla zcela nahlas, že by se za Mnichovskou dohodu omlouvala. Premiérka Margaret Thatcherová v projevu ve Federálním shromáždění v roce 1990 ale řekla, že podpis mnichovské dohody byl britským selháním.

Mnichovská dohoda | Foto: Michal Jindra

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme