Němečtí odborníci chtějí opravit jednu ze zničených soch Buddhy v Bámjánu
Němečtí odborníci tvrdí, že by mohli opravit jednu ze soch Buddhy v západoafghánské provincii Bámján. Obří pískovcové sochy nechalo před deseti lety strhnout hnutí Taliban. Jejich obnova se bude zítra řešit na schůzce UNESCO v Paříži.
Plastiky staré 1500 let patřily k nejstarším sochařským památkám v Afghánistánu. Taliban je dal vyhodit do povětří, protože byly, jak tvrdil, neislámské.
O obnově bámjánských soch mluvila ve Světě o druhé novinářka Petra Procházková
Oba Buddhové vytesaní z pískovce stáli ve výklencích skalního masívu v údolí Bámján. Ty i po deseti letech zůstávají prázdné.
„Sochy dnes v pravém slova smyslu neexistují. Je možné vidět jenom jejich obrysy, když si člověk stoupne na správné místo, a zůstaly výklenky, ve kterých sochy stály,“ popisuje současný stav zvláštní zpravodajka Lidových novin Petra Procházková, která v Afghánistánu dlouhodobě žila.
Němečtí odborníci teď tvrdí, že by možná mohli menší ze soch vysokou asi 30 metrů opravit. Podle profesora Erwina Emmerlinga z mnichovské technické univerzity by museli v bámjánském údolí postavit malou továrnu, anebo převézt asi 1400 úlomků do Německa.
Podle Procházkové nejde o první snahu o obnovu sochy. „Už od roku 2003 se o to pokoušel kde kdo. Nejaktivnější byli Japonci, kteří se po prozkoumání úlomků rozhodli, že by bylo nejjednodušší na skály pouštět laserem podobizny Buddhů. Pak se objevily další a další varianty a spor spočíval v tom, jestli vytvořit kopie, anebo využít ruiny, které pod výklenky leží,“ připomněla.
Organizace UNESCO, která zařadila bámjánské údolí v roce 2003 na seznam světového kulturního dědictví, bude o obnově bámjánských soch zítra jednat na konferenci v Paříží. Kromě profesora Emmerlinga se schůzky zúčastní i zástupci afghánské vlády, která má definitivně rozhodnout.