Američané kolonizovali Velikonoční ostrov

Ke kolonizaci Velikonočního ostrova zřejmě přispěli obyvatelé Ameriky. Kontroverzní teorii Thora Heyerdahla nyní poprvé podpořila genetická studie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velikonoční ostrov

Velikonoční ostrov | Foto: Český rozhlas

Velikonoční ostrov je nejvýchodnějším ostrovem celé Polynésie a jedním z nejodlehlejších obydlených ostrovů světa. Genetické, archeologické i lingvistické důkazy vypovídají o tom, že Polynésii kolonizovali lidé z Asie, kteří se přes Tchaj-wan vydali na východ asi před 5500 lety. O 2500 let později dosáhli Polynésie a po dalších 1500 letech konečně dorazili i na Velikonoční ostrov. Existují však náznaky (například přítomnost sladkých brambor a tykví kalabas), že na kolonizaci Velikonočního ostrova se podíleli také lidi z amerického kontinentu. Možnost, že lidé z Ameriky mohli doplout až na Velikonoční ostrov, už v roce 1947 prokázal norský antropolog Thor Heyerdahl se svým vorem Kon-Tiki.

Genetické důkazy na podporu této teorie se nyní vůbec poprvé podařilo najít vědcům z Univerzity Oslo. Shromáždili krevní vzorky těch obyvatel Velikonočního ostrova, kteří neměli žádné předky mezi lidmi pocházejícími odjinud. V nich pak analyzovali mitochondriální DNA, markery na pohlavím chromozomu Y a HLA antigeny bílých krvinek, které se u jednotlivých lidí výrazně liší. Zjistili, že mitochondriální DNA a geny pro HLA všech zkoumaných obyvatel Velikonočního ostrova odpovídající ostatním Polynésanům. Na polynéský původ ukazovaly i výsledky analýzy mužského chromozomu Y. Někteří lidé měli také evropské předky, o kterých nevěděli.

Pozoruhodnější však je, že někteří lidé byli nositeli dvou typicky amerických alel genů pro HLA antigeny. Výsledky genealogické analýzy naznačují, že američtí předkové těchto lidí přišli na Velikonoční ostrov ještě předtím, než jej v roce 1722 objevili Evropané.

Zdroj: Tissue Antigen

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme