Raketa Proton vynesla do vesmíru rusko-německý rentgenový teleskop

Po měsících odkladů v sobotu z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu úspěšně odstartovala raketa Proton, která do vesmíru vynesla rusko-německý rentgenový teleskop Spektr-RG. Zpravodajská stanice BBC společnou misi Berlína a Moskvy označuje za jeden z nejvýraznějších ruských kosmických počinů v postsovětské éře.

Bajkonur Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropskou sondu projektu ExoMars vynesla do vesmíru v březnu 2016 ruská raketa Proton

(ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Observatoř se skládá ze dvou hlavních komponent, kterými jsou německý teleskop eROSITA a jeho ruský protějšek ART-XC. Teleskopy budou mapovat vesmír v rentgenové části spektra. Vědci si od mise, jejíž výzkumná fáze potrvá čtyři roky, slibují objevení nových galaktických kup a aktivních galaktických jader.

Aparát bude umístěn v takzvaném libračním centru L2 (Lagrangeův bod L2), které je pro pozorování vesmíru výhodné, neboť jsou zde vyrovnány gravitační a odstředivé síly soustavy tak, že satelity si zde zachovávají svou polohu vůči soustavě.

Projekt Spektr-RG navazuje na ruský radioteleskop Spektr-R. Ten byl do kosmu vynesen v roce 2011, ale letos v lednu přestal reagovat na pokyny vysílané ze Země. Vyslání nové generace teleskopu nabralo výrazné zpoždění poté, co se vedení mise rozhodlo přesunout dopravu z nosné rakety Zenit na Proton.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme