Evropa vyšle do vesmíru raketu nové generace Ariane 6. Část se vrátí k Zemi, aby shořela v atmosféře

Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně se v úterý poprvé pokusí vzlétnout nová raketa Evropské kosmické agentury Ariane 6. Čtyřhodinové okno pro start se otevře ve 20.00 SELČ.

Kourou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropa vyšle do vesmíru raketu nové generace Ariane 6

Evropa vyšle do vesmíru raketu nové generace Ariane 6 | Foto: L. Bourgeon/ESA/ESA Standard Licence | Zdroj: ESA

Ariane 6 má na nízkou oběžnou dráhu Země vynést devět miniaturních satelitů CubeSat a řadu experimentálních prvků, které na orbitě nezůstanou. Jsou mezi nimi například dva návratové moduly, které si vyzkouší cestu z vesmíru zpět na Zemi.

Nosič nové generace má po téměř desetiletí vývoje nahradit předchozí model Ariane 5, který se do vesmíru poprvé vydal v roce 1996 a naposledy loni v červenci.

Česká družice Troll zamíří se Space X na oběžnou dráhu. Její kamera uvidí skrz rostliny

Číst článek

Nový nosič je určen k vynášení družic do vesmíru pro komerční i veřejné klienty a je také výrazně levnější než jeho předchůdce. Ariane 6 má zvýšit konkurenceschopnost Evropy v cestování do vesmíru. Evropská kosmická agentura uvedla, že už má objednávky na 30 letů s touto raketou.

„Díky mnoha novým funkcím Ariane 6 budeme schopni vynést více a doletět dále, přičemž horní stupeň nosné rakety bude udržitelně zlikvidován, aby se z něj nestalo kosmické smetí,“ uvedla v prohlášení Evropská kosmická agentura.

Udržitelnost systému spočívá v tom, že se horní stupeň vrátí k Zemi, kde shoří v atmosféře, místo toho, aby zůstal na oběžné dráze.

První start Ariane 6 byl původně plánovaný na rok 2020, technické potíže, pandemie covidu-19 a ruská invaze na Ukrajinu ale způsobily opakované odklady.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme