Buď funguje výborně, nebo vůbec, komentuje účinnost Remdesiviru biochemik. Radí počkat na nezávislý test
Experimentální lék Remdesivir údajně stačí pacientům s covid-19 podávat jen pět dní. Tvrdí to farmaceutická společnost Gilead, která na vývoji léku pracuje. Firma provedla vlastní studii na dvou skupinách pacientů. Vyplynulo z ní, že se uzdraví podobné procento lidí, ať lék dostávali pět nebo deset dní. Biochemik Jan Konvalinka ale varuje před unáhlenými závěry. „Počkejme na výsledky nezávislé klinické studie,“ říká pro Radiožurnál.
Vývojářská firma Gilead podala Remdesivir téměř 400 pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19 a sledovala rychlost jejich uzdravení. Studie ale nebyla kontrolovaná na nezávislé skupině, výsledky proto nejsou průkazné. Jak upozorňuje biochemik Konvalinka, může to totiž znamenat, že je lék vlastně úplně nefunkční.
Milník v hledání léku na koronavirus? Remdesivir úspěšně prošel testováním a je účinný, tvrdí výrobce
Číst článek
„Je v tom trošičku zmatek,“ uznává Konvalinka. „Těžko se to zhodnocuje, protože tam neměli kontrolní skupinu, jenom pacienty léčené Remdesivirem, a to buď pět nebo deset dní. Konstatují, že mezi těmi výsledky nejsou velké rozdíly. Aspoň ne signifikantně významné,“ dodal.
„Což může znamenat, že to výborně funguje a už za pět dní to zabralo. Tak to interpretují. Ale nebo to také může znamenat, že to nefunguje vůbec a je úplně jedno, jestli nefunkční lék dáváte pět nebo deset dní. A mezi tím se bohužel nedá rozhodnout, protože tam nemají kontrolní skupinu.“
Kontrolovaný test i s pacienty užívajícími placebo provedl také americký Národní institut alergií a infekčních chorob. Výsledky ústav zveřejní pravděpodobně v polovině května. Jeho šéf Anthony Fauci uvedl data z testu ukazují, že lék by proti koronaviru mohl být účinný, ale je potřeba je ještě dále analyzovat.