Hra o trůny láká do Británie vědce z celého světa. Zkoumají fanoušky, prostředí seriálu i havrany
Seriál Hra o trůny si v uplynulých sedmi letech získal oblibu mezi miliony diváků a stal se nejvíce pirátsky kopírovaným seriálem všech dob, zaujal dokonce i vědce. A to natolik, že se kvůli němu sjeli do Velké Británie na univerzitu v Hertfordshire, kde už ve středu představí publiku výsledky svého bádání. Kde se potkává věda a televizní seriál?
Historici se například zaměřují na vnímání pozdně středověké každodennosti v tomto seriálu, protože jeho námět těží z prostředí evropského středověku, a pak samozřejmě seriál zajímá literární vědce a teoretiky populární kultury.
„Hra o trůny je obrovský fenomén po celém světě a my jako akademici a vědci chceme přijít na kloub tomu, co přitahuje tak obrovská a různorodá publika,“ popisuje hlavní organizátorka setkání Kim Akassová, která vyučuje filmová a televizní studia.
Poslední díl Hry o trůny vidělo 12 milionů lidí. Reakce jsou smíšené
Číst článek
Prezentován bude například rozsáhlý průzkum mezi 8000 fanoušky seriálu z 12 zemí týkající se jejich vztahů k postavám seriálu. To je zajímavé téma i proto, že si lidé mnohé postavy tak oblíbili, že po nich pojmenovávají své děti.
Třeba jméno Arya dostaly ve Velké Británii už stovky holčiček, stejně jako Sansa, nebo dokonce Khaleesí, což přitom není jméno, ale titul.
Jinak jedním z témat příspěvků týkajících se moci a politiky ve světle slavného seriálu bude také například otázka incestu a jeho přijatelnosti či nepřijatelnosti v různých kulturách, což hraje v seriálu velkou roli. Vědci na britskou univerzitu přijedou z mnoha zemí na světě, například z Brazílie nebo Nového Zélandu.
K seriálu Hra o trůny se po letošní odvysílané sedmé sezoně vyjadřovali například i přírodovědci. Fanoušci totiž vedli na internetu velké diskuse o tom, jestli je možné, aby havrani se zprávou dokázali doletět ze severu Západozemí na jih během jednoho dne, aby podali zprávu o tom, je Jon Sníh je v ohrožení a potřebuje, aby ho Denerys se svými draky zachránila.
Britští přírodovědci potom přišli s analýzou, která dokazuje, že běžní havrani by takový úkol nikdy nedokázali splnit, protože nikdy nelétají tak dlouhé trasy vcelku.