Sociální síť TikTok čelí žalobě, data podle uživatelů tajně posílá do Číny
Provozovatelé aplikace TikTok, která slouží ke sdílení krátkých videí, čelí ve Spojených státech soudní žalobě. Uživatelé tvrdí, že tajně posílají do Číny velké množství dat. Zástupci platformy něco takového odmítají. Aplikace má v USA velkou fanouškovskou základnu a celosvětově ji aktivně používá přes půl miliardy lidí.
Žaloba, která byla podána v Kalifornii, viní TikTok z „tajného vysávání a přenášení obrovského množství soukromých a osobně identifikovatelných uživatelských dat na servery Číny“.
Co je to TikTok?
- platforma, která je populární v posledních letech
- cílová skupina jsou hlavně lidé do 20 let
- slouží k nahrávní 15sekundových videí
- v Číně funguje samostatná aplikace Douyin
Podle BBC je žalobkyní Misty Hongová, studentka z Kalifornie, která si sice letos aplikaci stáhla, ale nevytvořila uživatelský účet.
Tvrdí, že o pár měsíců později pro ni firma vytvořila účet a „podloudně“ použila rozpracovaná videa, která studentka do aplikace nahrála, ale neměla v úmyslu je publikovat. Data pak měla být zaslána na dva servery, které spravují technologické firmy Alibaba a Tencent.
V žalobě se rovněž uvádí, že TikTok ze získaných dat nespravedlivě profituje. Například pomocí údajů získává „obrovské výnosy a zisky z cílené reklamy“. Zároveň společnost uvádí, že veškerá data od uživatelů ze Spojených států se ukládají na servery v USA a zálohují se v Singapuru.
Čína údajně nezasahuje
Provozovatel TikToku čelí v poslední době tlaku ze strany amerických zákonodárců. Ti požadují, aby společnost uvedla, zda se jedná o aplikaci vlastněnou státem, který by mohl do zveřejněného obsahu zasahovat.
TikTok opakovaně uvádí, že neodstraňuje obsah, který by mohl Čínu poškodit nebo znevýhodnit. V říjnu společnost informovala, že čínská vláda nikdy nepožádala o odstranění jakéhokoliv obsahu, a i kdyby tato situace nastala, aplikace by údaje neposkytla.
Na to ale naráží případ z minulého měsíce, kdy společnost zablokovala účet americké influencerce Feroze Azizové, která ve svém videu kritizovala Čínu za zacházení s Ujgury. Video se následně stalo virálním.
Před týdnem se společnost za smazání omluvila. Podle Erica Hana, šéfa bezpečnosti TikToku pro USA, šlo o pochybení a video nemělo být odstraněno.