Tak zněly diskety, kazety a staré hry. V karlovarské knihovně vystavují Počítače pro pamětníky
V hale karlovarské krajské knihovny si návštěvníci mohou na nové výstavě připomenout, jak vypadaly osobní počítače vyráběné od osmdesátých let minulého století a následujících dvacet let. Expozice nazvaná Počítače pro pamětníky má podtitul Od Atari k PC.
„Máme tady přístroje Atari, Commodore, Sinclair nebo například Didaktik Gama,“ popisuje autor výstavy, mistr zvuku Českého rozhlasu Karlovy Vary Radek Bilský. Většinu z exponátů využívali dnešní čtyřicátníci až šedesátníci a museli prokázat velkou míru trpělivosti.
Jak znělo nahrávání her na takové počítače, si můžete poslechnout v reportáži Josefa Šorfy
Například Atari 800XE se do Československa dovážel v letech 1985 až 1992, daly se na něm hrát hry. Kromě monitoru k němu patřil i kazetový magnetofon.
„Kazetový přehrávač sloužil k tomu, aby se dalo nahrát hru do paměti počítače. Trvalo třeba minutu až tři, než se nahrála z kazety. Některé hry trvaly třeba také pět minut,“ vzpomíná Bilský a celý proces spouští. Ozývá se typické skřípění.
O kousek dál je o trochu mladší počítač Atari 1040 STF. „Tento počítač už měl integrovanou disketovou mechaniku, neměl pevný disk. Tím pádem se musel program nebo hra opět nahrát do paměti počítače,“ přibližuje a vkládá disketu do počítače, který začne vydávat charakteristický zvuk.
‚Některé děti počítač nikdy neviděly.‘ Základní školy se připravují na povinné navýšení hodin informatiky
Číst článek
První počítače dovážené do Československa měly paměť třeba jen 64 kB. „V dnešní době má 18kB třeba jen soubor v excelové tabulce nebo v editoru Word,“ srovnává Bilský.
Na výstavě pamětníci poznají i předchůdce dnešních herních konzolí Sony Playstation, jsou tam ale i staré tiskárny.
Výstava počítačů z doby předlistopadové až do konce tisíciletí potrvá v karlovarské krajské knihovně do konce května.