Videokonference, online hry i streamovací služby. Opatření kvůli koronaviru zatěžují internetovou síť
Pandemie koronaviru prověřuje odolnost internetové sítě v některých zemích. Vlády totiž uzavřely školy a navíc mnoho lidí pracuje z domova. Neobvykle vysoký provoz v nezvyklou dobu zatěžuje domácí internetové sítě, které můžou kolabovat. Jak informuje server The New York Times, stalo se to již v některých státech USA a v Itálii. Operátoři v České republice podle zjištění serveru iROZHLAS.cz zatím problémy nemají.
Za normálních okolností je internetová síť nastavená na provoz počítající s největším zatížením pozdě odpoledne nebo k večeru, kdy lidé přicházejí z práce a jsou pak společně se svými dětmi najednou online, sledují filmy přes streamovací služby nebo hrají online hry.
Prymula: Pokud všichni budou dělat, co mají, křivka epidemie začne za měsíc klesat
Číst článek
Aktuální situace, kdy mnoho lidí má home office – tedy pracuje z domova – a děti nejsou ve škole, způsobuje, že základní internetová infrastruktura je vytížena na maximum po delší dobu.
Lidé navíc využívají současně věci, které třeba běžně doma ani nepoužívají - videokonference, různé programy nebo aplikace nebo sledují třeba streamované přednášky. To může nakonec vést k přetížení sítě a zpomalení připojení, případně k úplnému kolapsu.
Česko šije roušky. Vyrábí je divadelníci, vězni i Dagmar Havlová. Lidé stojí fronty před galanteriemi
Číst článek
Problémy se nemusí projevit hned. Server The New York Times popisuje případ z Kalifornie, kde čtyřčlenné rodině přestal fungovat internet až po pěti dnech home office obou rodičů a „koronavirových prázdnin“ dětí.
Profesor elektrotechniky na Carnegie Mellon University Jon Peha řeší, jak zařídit, aby mohl ze svého domova v Pittsburghu přednášet studentům online. Celá internetová infrastruktura totiž podle něj bude v příštích dnech podrobena stresovému testování a nemusela by zvládnout takovou zátěž, jakou je videokonference.
Spojené státy nejsou jediné, kde řeší podobný problém. V Itálii se minulý týden podle agentury Bloomberg kvůli hrám jakou jsou Fortnite nebo Call of Duty zvýšil přenos o 70 procent.
V Česku téměř bez problémů
Poskytovatelé internetu v České republice ještě podobný problém nezaznamenali. Provoz se podle nich zvýšil, ale zatím spíš v nižších desítkách procent. „Zaznamenali jsme nárůst o 10 procent ve špičkách. Nárůst byl pozvolný. Další desítky procent jsme schopni bez problémů zvládat,“ informoval server iROZHLAS.cz Vítek Rákosník ze společnosti Centrio.
Měli jsme slíbenou dodávku na pondělí. Dostal jsem mylnou informaci, omlouvá nedostatek roušek Babiš
Číst článek
Nárůst v mobilní i pevné síti hlásí i společnost O2, podle mluvčí Lucie Jungmannové ale bez výpadků. A to navzdory tomu, že stejně jako T-Mobile nabídla svým zákazníkům neomezený internet zdarma.
„Od minulého týdne vzrostl objem datového provozu v mobilní síti v průměru o 20 procent - v porovnání s týdnem, kdy nebyla účinná žádná opatření. Například včera vzrostl objem přenesených dat v mobilní síti o 22 procent, ale hlasový provoz dokonce o 33 procent v porovnání s minulým pondělím,“ popsal v úterý Jiří Janeček ze společnosti T-Mobile.
Vodafone zaznamenal mezitýdenní nárůst v mobilní síti o šest procent. Výrazně větší nárůst ale společnost podle mluvčího Ondřeje Luštince pozoruje u pevného internetu a to hlavně v dopoledních hodinách.
„Dopoledne se datový tok pohybuje zhruba o třetinu výše, než je běžné. V průměru celého dne je nárůst zhruba 15 procent nad průměrem. U ostatních fixních linek Vodafonu narostl provoz v průměru o 18 procent,“ dodal Luštinec.
Vodafone měl v minulých dnech problémy s propojováním hovorů a to hlavně s ostatními operátory. Tuto chybu se už ale podle mluvčího T-Mobilu Janečka podařilo operátorům vyřešit.