Vědci objevili v lokalitě bývalé pískovny Cep II u Třeboně svižníka písčinného

Vědci objevili v lokalitě bývalé pískovny Cep II u Třeboně na Jindřichohradecku svižníka písčinného. Jde o vzácného brouka, který se na místo vrátil po 11 letech. V tiskové zprávě o tom informoval Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla.

Třeboň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá pískovna Cep II u Třeboně na snímku z roku 2013

Bývalá pískovna Cep II u Třeboně na snímku z roku 2013 | Zdroj: Profimedia

„Svižník písčinný potřebuje pro svůj život rozsáhlé plochy jemného substrátu bez vegetace, nejlépe u vody. Ty po regulaci řek nachází právě na místech, kde se ukládá elektrárenský popílek nebo kde se těží suroviny. Jakmile taková místa zarostou, svižník zmizí,“ uvedl entomolog z Biologického centra Akademie věd ČR Lukáš Čížek.

Pískovna Cep II podle vědců představuje přírodní laboratoř. Tůně vznikly rekultivací prostoru, kde se v minulosti těžil písek. Takto vytvořené místo ponechali vědci a ochránci přírody přirozenému vývoji. Revitalizace nedalekého rašeliniště Hrdlořezy, které se nachází na ploše 150 hektarů, začala v roce 2019.

„V pískovně Cep II můžeme pozorovat, že ponechání člověkem narušených stanovišť přírodním procesům funguje. Naopak vysazování borových monokultur, které se pro rekultivaci pískoven často využívaly, vede rychle k zániku vzácných stanovišť a vymření ohrožených živočichů a rostlin. Právě svižník písčinný je dobrým příkladem druhu, kterému lesnické rekultivace vůbec neprospívají,“ uvedl Řehounek.

Nejde o prvního vzácného živočicha, jehož vědci v lokalitě objevili. V minulosti potvrdili, že v pískovně žijí například cvrček pobřežní a saranče slaništní, což jsou vzácné druhy rovnokřídlého hmyzu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme