Lesní požáry letos vyprodukovaly dvakrát víc emisí než celé Německo za rok. Rekordy padaly na Sibiři

Lesní požáry letos vyprodukovaly dvojnásobné množství emisí skleníkových plynů, než kolik za rok vypustí do ovzduší celé Německo. Některé oblasti, které letos s ohněm bojovaly, dokonce překonaly v produkci oxidu uhličitého rekordy. Takové závěry přináší studie programu Copernicus, služby Evropské Unie pro pozorování změn planety Země.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pomoc hasičům tak vyrážejí jen helikoptéry, které jsou ale při hašení méně efektivní.

Podle vědců je ale stále pravděpodobnější, že se množství uvolňovaných skleníkových plynů v důsledku požárů bude s působením změn klimatu zvyšovat. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Rekordy v produkci skleníkových plynů padaly v některých oblastech Sibiře, hlavně Jakutska. V jeho okolí zaznamenali letos nejvíce emisí od počátku měření, tedy od roku 2003.

Na západě Sibiře se pak při požárech uvolnilo množství oxidu uhličitého, které značně převyšovalo průměr posledních 19 let. Rekordy pak padaly také při požárech v Turecku, Tunisku nebo ve Spojených státech.

Všechny dohromady vyprodukovaly podle programu Copernicus 1,7 miliardy tun skleníkových plynů. Ty jsou ekvivalentem asi 6,5 miliardy tun oxidu uhličitého.

Pro představu: je to 2,5krát více, než kolik za rok 2020 vyprodukovala z fosilních paliv celá Evropská unie. Nejedná se však o historický rekord.

Podle vědců je ale stále pravděpodobnější, že se množství uvolňovaných skleníkových plynů v důsledku požárů bude s působením změn klimatu zvyšovat. Po letošním létě se navíc na mnoha místech zhoršila kvalita ovzduší, protože se tam uvolnilo velké množství mikročástic.

Největší požár v historii Kalifornie

Letošní požáry zasáhly části Středozemí, zejména Řecko. Tam i v Turecku musely opustit své domovy tisíce lidí. V Severní Americe hořel porost od konce června až do konce srpna.

Nejhorší situace byla hlavně v Kalifornii, která mimo jiné zaznamenala svůj dosud největší požár v historii, nazvaný Dixie Fire. Ten dokázal spálit přes 400 hektarů půdy, než ho konečně do nejmenších ohnisek uhasili v říjnu letošního roku.

Požáry trápily také části Kanady i severozápadní pobřeží Spojených států. Tyto požáry v Kanadě, Kalifornii a severozápadním Pacifiku vyprodukovaly asi 83 milionů tun oxidu uhličitého a vypouštěly obrovské kouřové vlečky, které se přes Atlantik dostaly až do Evropy.

S ničivými požáry bojovali také v Alžírsku, Severní Makedonii, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Itálii a dalších zemích.

Riziko požárů vegetace zvýšilo sušší a teplejší počasí a měnící se klima. Vysoké teploty, prudké blesky při bouřkách, silný vítr a další extrémní povětrnostní jevy, které vytvářejí ideální podmínky pro lesní požáry, jsou kvůli dopadům klimatických změn stále běžnější.

Období požárů teď začíná na jižní polokouli. Copernicus bude zveřejňovat předpovědi na pět dní dopředu, aby tak varoval ty, kteří mají rozhodovací pravomoci. Ti pak budou mít možnost například evakuovat obyvatele, případně je chránit jiným způsobem.

Magdaléna Fajtová, pat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme