Meteorologové popsali dva rekordní blesky. Jeden urazil 768 kilometrů a druhý trval 17 sekund
Expertní komise Světové meteorologické organizace při OSN zaznamenala a potvrdila dva rekordní blesky. Oba zaznamenaly satelity na jaře 2020. Jak v úterý informovala Akademie věd v tiskové zprávě, bleskový výboj nad Uruguayí a severní Argentinou trval 17 sekund a blesk nad jižními státy USA v bouřkovém oblaku urazil 768 kilometrů. Členkou komise je česká vědkyně Ivana Kolmašová z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.
Nejdelší naměřený jednotlivý blesk 29. dubna 2020 proletěl přes Texas, Louisianu a Mississippi a urazil tak horizontální vzdálenost 768 kilometrů s možnou odchylkou měření osm kilometrů. Je o 60 kilometrů delší dosud nejdelší zaznamenaný blesk z jižní Brazílie.
Fotograf při bouřce nad Brnem zachytil podle odborníků vzácný blesk. Snímek mají za raritu
Číst článek
Nejdéle trvající blesk se 17,102 sekundy – s odchylkou měření 0,002 sekundy – bez přerušení šířil bouřkovým systémem nad Uruguayí a severní Argentinou 18. června 2020. Předchozí rekord překonal o 0,37 sekundy.
Pro měření blesků se ještě donedávna používala data z pozemních anténních polí.
„Nyní jsou k dispozici optické detektory umístěné na geostacionárních satelitech GOES-16 a GOES-17, které nově uznané extrémy zachytily. Tyto optické CCD detektory zaznamenávají každé dvě tisíciny sekundy obrázek o velikosti 1372 × 1300 pixelů,“ popsala mluvčí Akademie věd Markéta Růžičková.
„Blesky mne stále nepřestávají udivovat. Běžně jsou kratší než jedna sekunda a šíří se bouřkovým oblakem horizontálně desítky kilometrů či méně. Díky satelitním detektorům bylo sice možné odhalit tyto rekordní megablesky, ale je spousta dalších extrémních vlastností bleskového výboje, které satelity neodhalí, a také by nás hodně zajímaly,“ vysvětluje Kolmašová.