Havel a krach zbrojního průmyslu. Vybájená slovenská legenda?

Václav Havel zničil zbrojní průmysl na Slovensku. Toto tvrzení se stalo téměř legendární a na Slovensku je rozšířené stejně hojně jako halušky. Problém tohoto tvrzení ovšem je, že je zcela mylné. Stačí si promluvit s lidmi, kteří zbrojovky řídili a zbraně prodávali do celého světa. Podle nich by továrny zkrachovaly i bez Havla.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pestře pomalovaná chalupa velmi sytými barvami působí v malé vesnici Dolný Kalník u Martina jako pěst na oko. Barvy vybíral svérázný rodák Ján Kovačka, milovník arabského světa a tankista z povolání. Jako civilní řidič testoval všechny tanky, které sjížděly z výrobního pásu ZTS Martin.

„Hej, O Havlovi se tady říká kdeco, že… No, raději pomlčet. Ale já jsem proti němu nikdy nic neměl.“ Důchodce ukazuje výzdobu chalupy a také stodolu. Je to samý obrázek mešity nebo tanku. Kovačka byl v martinské továrně i toho dne, kdy přijel na návštěvu prezident Václav Havel. „I ruku jsem mu podal. Naštvaný jsem určitě nebyl. Tady by to padlo i bez něj.“

20. července 1992. Havel odchází. Československo míří k rozpadu

Číst článek

Tankista Jano zajížděl těžké tanky nejenom v Martině, ale testoval je i v Africe a na Blízkém východě. Na jedné z posledních štací byl v Sýrii, kam Československo prodalo dvě stě padesát tanků T72 a to za úřadování prezidenta Václava Havla. Kontrakt podepsal přímo v Damašku tehdejší ředitel martinské továrny Ján Segľa. „To zachránilo fabriku na další tři roky.“

Tanky do Sýrie byla obrovská, ale poslední zakázka, pak zbrojovky nejen v Martine začaly krachovat. Svět se změnil, rozpadl se Sovětský svaz a Slovensko zvolilo Mečiara. „Přestalo se zbrojit. Vývoz tanků do Polska, Rumunska nebo NDR skončil. Sice přišel Havel orientovaný na Ameriku a západ, ale věcně jsme ty továrny zanedbali my. Na tom se podíleli Češi možná méně než Slováci za pana Mečiara“.

'Odešli schopní lidé'

Zbrojní průmysl v Československu zaměstnával devadesát tisíc lidí a šéfem celého koncernu byl do roku 1989 Josef Uhrík. O zbrojařství věděl všechno a vinu za úpadek hledá doma. „Sami jsme si to rozbili. Proto jsem nikdy neřekl, že to zavinil Havel. Na druhou stranu šel ale Američanům na ruku a některé věci mohl řešit jinak.“

Josef Uhrík patří mezi uznávané automobilové experty, donedávna byl prezidentem svazu a šéfem představenstva bratislavského Volkswagenu. Zkáza zbrojovek ho mrzí dodnes. „Byl to vnitřní rozpad, přišly všechny ty nekalé věci během transformace. Rozparcelovaly se fabriky, dokonce se zprivatizoval odbyt traktorů. A odešli schopní lidé.“

Ať už ale říkají experti cokoliv, legenda o Havlovi, který zavinil krach zbrojního průmyslu pod Tatrami, žije dál a hned tak asi nezanikne. 

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme