Strahovský stadion ožije Festivalem Paměti národa. Na diváky čekají příběhy z 20. a 21. století
Nezisková organizace Post Bellum letos znovu pořádá Festival Paměti národa na pražském Strahovském stadionu. Projekt dokumentuje historické příběhy lidí, aby se na ně nezapomnělo, a předává je dál publiku. Ve třech červencových dnech, 25.-27., bude festival svým bezplatným programem navazovat na červnový termín přednáškami, debatami, projekcemi a tematickými večírky.
„Strahovský stadion je kulturní památkou uprostřed města, a přitom tak trochu opuštěné místo, které se snaží najít novou identitu,“ komentuje organizace místo konání festivalu.
Návštěvníci se mohou těšit na komentované procházky za drobný poplatek a objevovat historii největšího stadionu na světě, kde se odehrávaly všesokolské slety, spartakiády, studentské bouře i násilné zločiny během internace Němců.
„Červencový program začíná v úterý 25. 7. projekcí dokumentu R jako Romové o romském holocaustu, na který naváže posezení u ohně a vystoupení Sáry Kaliášové.“ uvedla organizace Post Bellum.
Festival dále láká diváky na zdokumentované příběhy z 20. a 21. století, které se budou v průběhu léta a září promítat i s debatami. Promítané filmy se budou věnovat široké škále témat od příběhu českých dětí z Volyně, po dokument mapující život v sovětském Gulagu.
Ve středu 16. července se také diskutovat o smyslu křesťanství ve 21. století.
Další blok festivalu bude zasvěcen tématu médiím. Diváci se zde mohou těšit na projekce o bitvě o Český rozhlas při okupaci sovětskými vojsky v roce 1968 nebo o vraždě slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka.
Doprovodný program Paměti národa zajistí například tančírna Salsy, která naváže na dokument o Kubě nebo komiksová výstava Vojtěcha Šedy.
Znovu se festival na Strahov vrátí 17.-19. srpna a září 22.-24. září.