Čínský prezident se o návštěvě Pelosiové veřejně nezmínil, ale jako předseda Ústřední vojenské komise, si podle expertů nejspíš rizika vojenských manévrů uvědomuje.
„Oba vůdci vedli širokou, strategickou diskuzi, jejíž součástí byly jak oblasti, kde se zájmy obou velmocí scházejí, tak i oblasti, kde se jejich názory a hodnoty rozcházejí,“ sdělil Bílý dům.
Si Ťin-pching navštívil region už před deseti lety, tehdy však ještě v roli viceprezidenta. Posledním čínským vůdcem, který oficiálně přijel do Tibetu, byl Ťiang Ce-min v roce 1990.
K incidentu došlo den po návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze na začátku roku 2016. Jeden z policistů dostal u soudu tříletou podmínku, druhý byl viny zproštěn.
Policisté zatkli tři roky zpátky mladíka, který na ně pokřikoval. Dva z nich byli následně obviněni z toho, že mu fyzicky ubližovali. Přestože obvinění odmítají, byl případ vrácen trestnímu senátu.
Komunistická strana Číny navrhuje vyškrtnout z ústavy klauzuli omezující výkon funkce prezidenta a viceprezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let.
Soud osvobodil dva policisty, kteří měli den po návštěvě čínského prezidenta v Praze napadnout na služebně studenta. Rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2 je nepravomocné.
Ústavní soud v úterý zamítl návrh na zrušení paragrafu, který umožnil při loňské návštěvě čínského prezidenta uzavřít Hradčanské náměstí v Praze, ačkoliv se tam mělo konat ohlášené shromáždění.
Policie postupovala při bezpečnostních opatřeních během návštěvy čínského prezidenta podle zákona. Vyplývá to z prověrky Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Policie postupovala při bezpečnostních opatřeních během návštěvy čínského prezidenta podle zákona. Vyplývá to z prověrky Generální inspekce bezpečnostních sborů. Práci policie kritizovali třeba aktivisté a pravicová opozice.
Policisté neporušili zákon, když loni nepustili demonstranty na pražské Hradčanské náměstí při návštěvě čínského prezidenta. Rozhodl o tom pražský městský soud. Lidé chtěli na Hradčanském náměstí demonstrovat proti porušování lidských práv v Číně.
Pražský městský soud v úterý projednal žaloby ohledně vyvěšení tibetské vlajky a nevpuštění protestujících na demonstraci v době návštěvy čínského prezidenta. Předseda soudního senátu Ladislav Hejtmánek vyhlášení rozsudku odložil. Konečný verdikt by měl padnout v lednu nebo únoru.
Policisté dostali během březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga pokyn k odstraňování tibetských vlajek na Praze 1. Policejní špičky přitom od začátku tvrdily, že žádný takový pokyn vydán nebyl. Incident na FAMU pak vysvětlovali pochybením dvou strážníků.
Ombudsmanka Anna Šabatová kritizuje postup policie při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. "V rámci bezpečnostních opatření při návštěvě čínského prezidenta policie při některých incidentech jednala nepřiměřeně a zmatečně," stojí na stránce Veřejného ochránce práv. "Jako zmatečné lze označit jednání na FAMU v souvislosti s vyvěšenou tibetskou vlajkou. Místo aby zakročila proti agresivním příznivcům čínského prezidenta nebo alespoň zjistila jejich totožnost, zakročila naopak proti oběti jejich útoku."
Čínský prezident Si Ťin-pching se po čtvrt roce znovu vydal na návštěvu střední Evropy. Ve Varšavě na něj čekali příznivci v ulicích, polská jablka i slavnostní banket.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se sejde s biskupem Václavem Malým. Chce s ním mluvit o otevřeném dopise, ve kterém biskup poukazuje na "přílišnou horlivost" policistů.
Čínští úředníci se podle britské královny Alžběty II. velmi hrubě chovali během přípravy loňské návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga. Královnin výrok padl v rozhovoru s policistkou Lucy D' Orsyovou, která měla na starosti bezpečnost během státní návštěvy, na úterní zahradní slavnosti v Buckinghamském paláci.
Poslanci debatovali o policejních opatřeních při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Sněmovna podle očekávání nepodpořila program mimořádné schůze, kterou prosadily opoziční TOP 09 s ODS.
Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě poděkoval policistům za zásahy při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga i při loňské oslavě 17. listopadu. Některé zákroky policie během obou akcí se staly terčem kritiky. Pravicová opozice chce kvůli postupu policie při návštěvě čínského prezidenta svolat mimořádnou schůzi sněmovny.
Policie odmítá informace, že za incidentem kolem tibetské vlajky na pražské FAMU stojí vedení Útvaru pro ochranu ústavních činitelů (ÚOÚČ). Podle týdeníku Respekt poslal kriminalisty v civilu na fakultu vysoký důstojník tohoto útvaru, který v současnosti vede plukovník Jiří Komorous.
Několik českých osobností chce podat žalobu na stát. Nesouhlasí s přístupem policie při návštěvě čínského prezidenta. Podle nich byly policejní zásahy namířené proti českým demonstrantům, kteří protestovali proti potlačování lidských práv v Číně, a přitom vzájemné potyčky většinou vyvolávali Číňané vítající svého prezidenta.
Spory příznivců a odpůrců návštěvy čínského prezidenta bude řešit Generální inspekce bezpečnostních sborů. Pobyt čínské delegace v Praze provázela výjimečná bezpečnostní opatření a z druhé strany potyčky v ulicích města. Policie během třídenní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zadržela 23 lidí. Ozývají se ale kritické hlasy, že byla zaujatá.
Obrovské žluté čínské znaky na rudém podkladu se za poslední dva dny staly koloritem pražských ulic a stejné to bude i dnes. Stovky Číňanů se v Praze chystají opět obsadit důležité body, kudy pojede prezidentská kolona. Vede je prý láska k vůdci. Trochu složitější je to s otázkou, kdo to všechno organizuje.
Čínský prezident Si Ťin-pching absolvoval v Praze sérii jednání s českými ústavními činiteli. Hlavním tématem byly další možnosti ekonomické spolupráce obou zemí. Prezident Číny se setkal s premiérem, několika ministry, se šéfy obou komor parlamentu a také s pražskou primátorkou.
Odpůrci čínského prezidenta se snažili dostat na Hradčanské náměstí, kde se podle původních plánů měli sejít. Policie ale akci zrušila a na místo je nepustila. Organizátoři protest přesunuli do parku Maxe van der Stoela, odkud část aktivistů k Hradu vyrazila. Demonstranti, kteří nesouhlasí s porušováním lidských práv v Číně, už dnes uspořádali akci i na pražské Kampě.