Nový předseda ČOV Kejval chce sjednotit český sport a získat pro něj více peněz

Jiří Kejval se podle očekávání stal novým předsedou Českého olympijského výboru. Za cíl si dal sjednotit český sport, přivést do něj více peněz a zasadit se o vznik zákona o sportu. Kejval neměl na zasedání pléna ČOV žádného protikandidáta a delegáti ho zvolili téměř jednomyslně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový předseda ČOV Jiří Kejval (vlevo) a jeho přechůdce Milan Jirásek

Nový předseda ČOV Jiří Kejval (vlevo) a jeho přechůdce Milan Jirásek | Zdroj: ČTK

"Moc vám děkuju za důvěru, moc mě to potěšilo, cítím silný mandát," řekl hned po svém zvolení Jiří Kejval.

Jeho volba byla na první pohled jednoznačná, v boji o funkci neměl soupeře. Ale kandidáti na místopředsedy, které si on výslovně přál, takové nadšení nevyvolali. Bývalý desetibojař a současný člen pléna Robert Změlík je dokonce zařadil na kartičku jmen, která nedoporučuje volit. Zaštítil se přitom také podporou Dany Zátopkové nebo Věry Čáslavské.

"Chtěl bych se omluvit těm, kterým připadá ta forma ne úplně šťastná nebo těm, kteří na té kartičce jsou. Samozřejmě jsou i ti, kteří zase mohou hovořit o tom, že je správné hovořit na takovém fóru otevřeně. Abychom neudělali to, že odvolíme to, co si někdo nastavil, někomu předložil, potom by ty volby neměly vůbec žádný význam," prohlásil Robert Změlík, který potvrdil, že právě on by mohl být v olympijském hnutí oponentem Jiřího Kejvala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Kejval je novým předsedou Českého olympijského výboru, byl zvolen jednohlasně aklamací

A to, že Změlík ve svých názorech nebude ojedinělý, ukázal také spor o hlasování aklamací, který vedli delegáti František Janda s Pavlem Hladíkem.

"Navrhuju, aby volby, kde je jediný kandidát, neprobíhaly tajně, ale aklamací, ušetřený čas se pak může věnovat další práci," prohlásil František Janda.

"Františku, nezlob se, nebudu se tebou souhlasit, doporučuju, abychom se drželi bodu 4.3, že všechny volby, i když je jeden kandidát, probíhají tajně," oponoval Pavel Hladík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby předsedy Českého olympijského výboru sledoval Tomáš Kohout. V Ozvěnách dne na Radiožurnálu s ním mluvil Jan Bumba

Nakonec se skutečně hlasovalo veřejně, a možná i proto byl Kejvalův triumf tak drtivý. Stejně byli zvoleni i místopředsedové pro sport Miroslav Jansta a pro ekonomiku Libor Varhaník. V následné tajné volbě dalších místopředsedů už ale Kejvalovi favoriti neuspěli. Olympismus bude mít v předsednictvu na starosti sportovní historik František Kolář a přidružené členství prezident florbalové unie Filip Šuman.

Jirásek: Předáváme sport v dobré kondici

"Jsem připraven v budoucích letech bojovat o celý český sport stejně usilovně, jako jsem to celé roky dělal za sport svůj," řekl Šuman.

Došlo i na vystoupení odcházejícího předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska. Ten znovu připustil svůj díl viny na krachu Sazky, a tím pádem finančních problémech českého sportu. Nedostatek peněz ale podle něj také přispěl k probíhajícím změnám ve sportovním hnutí.

"Předáváme ho tedy v dobré kondici. Teď bude pracovat v nových podmínkách, s většími kompetencemi, než tomu bylo dosud. Bude to také znamenat větší zodpovědnost za rozvoj a osudy českého sportu. Přeji mu dobrou vizi a jednotu v úsilí o její naplnění ku prospěchu sportu a olympismu," řekl na závěr svého mandátu teď už bývalý předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Tomáš Kohout, Alena Benešová, Jan Suchan, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme