Hokej - láska na celý život
Pochybujete snad někdy o tom, že hokej může být láskou, která vystačí na celý život? Argumentů podporujících takovou teorii objevíme při troše dobré vůle i na tribunách extraligových zimních stadionů nemálo.
Do kategorie těch, pro které neskončilo spolužití s hokejem posledním odehraným zápasem, patří i dlouholetý litvínovský útočník Josef Ulrych.
Čerstvého pětašedesátníka si mohou litvínovští fandové připomínat například jako autora vtipně sepsané a nedávno vydané knížky o hokeji a hokejistech, ale především si ho vybavují jako dlouholetého spoluhráče Ivana Hlinky.
„Ne že bych na to nevzpomínal, vzpomínám na to jenom v dobrém, ale to už je tak dávno, že už vzpomínky dost vybledly. Spolupráce s Ivanem pro mě byla úžasná, protože hrát s takovým centrem, to je dar z nebes," vzpomíná Ulrych.
Když tak sleduje na tribuně extraligové zápasy, nenutí se do role pamětníka hluboce přesvědčeného o tom, že za dob jeho mládí bývala tráva zelenější a na hokej se lépe koukávalo. Jako stále aktivní trenér litvínovských talentů se ale nebrání úvahám na téma: Co se změnilo za posledních pár desítek let.
Změnilo se hodně
„Vezměte si jen to, že já jsem začal, když mi bylo patnáct let. Dnes to absolutně není možné. Dnes ti kluci trénují od pěti, od šesti let a když se přihlásí nový kluk třeba ve čtvrté třídě, už nestíhá. Už prostě těm klukům nestačí," poukazuje Ulrych.
„Už jen tohle dokazuje, že ti kluci jsou daleko lépe vybaveni. My jsme možná měli lepší všeobecnou průpravu, ale ta speciální průprava dnes - nám se o ní nemohlo ani zdát. Dnešní hokejisti jsou daleko více vybaveni fyzicky, technicky, bruslařsky."
Faktem je ale i to, že hokej se stává čím dál tím dražším sportem. Kolik asi stojí nezbytné hokejové nádobíčko pro začínající borce?
„To vám neřeknu přesně, ale u těch žáčků to je tak mezi deseti, patnácti tisíci. Většina klubů není schopna to těm mladým adeptům zajistit, takže to musejí koupit rodiče. Špičková hokejová výstroj? Vezměte si jen brusle, které stojí tak patnáct až dvacet tisíc, a hokejka dnes stojí dva až pět tisíc," vypočítává Josef Ulrych.
Mladí se z NHL vrací horší
A tak se ani nepozastavíme nad tím, že si hodně tatínků-nadšenců, kteří pár let ukrajují z rodinného rozpočtu na koupi nezbytných hokejových rekvizit, nechává zdát o tom, jak jejich ratolest co nejdříve přesídlí do zámoří a bude se snažit, aby se takto vynaložený peníz jednou vrátil do rodinné kasičky i s úroky.
„Většina rodičů si to myslí anebo aspoň tajně doufá, ale je to podnik s ručením omezeným. Nikdy nemůžete říct, že z toho kluka něco bude, že se dostane třeba do NHL. Mám hodně příkladů, že se vrátili mladí kluci ze zámoří, „mladí" myslím do dvaceti let, a přišli horší než odešli. Nechci říkat, že tréninky v Kanadě jsou špatné, ale když se hráč dostane do horšího klubu, kde se víc hraje než trénuje, pak ten kluk hodně ztrácí." říká Josef Ulrych.
Z jeho slov by se možná dalo odvodit i to, že nefandí příliš počínání těch extraligových klubů, které v poslední době začaly sázet na hráče zpoza oceánu.
„Já si myslím, že to není až tak špatná věc, protože zase do toho vnesou takový kanadský prvek, to znamená tu přímočarost a bojovnost. To si myslím, že tady dost scházelo," uzavírá Ulrych.