Tiki-taka přináší úspěchy, tak proč to měnit? Reagují na kritiky španělští fotbalisté

Pro někoho už jsou možná nudní a okoukaní, ale fakta jsou neoblomná. Španělští fotbalisté nemají na světě a tím spíš v Evropě konkurenci. Svou nadvládu stvrdili v kyjevském finále evropského šampionátu. Zvítězili nejvyšším rozdílem v dějinách rozhodujících duelů tohoto turnaje. Itálii Španělé deklasovali 4:0 a v ukrajinské metropoli začala dlouhá červeno-žlutá noc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silva(druhý zprava) slaví s Fabregasem úvodní branku finále Eura 2012

Silva(druhý zprava) slaví s Fabregasem úvodní branku finále Eura 2012 | Zdroj: ČTK

Španělští fanoušci si od léta 2008 popěvek šampiónů „campeones“ notují už potřetí a rozhodně je to nepřestává bavit. Stejně jako hra jejich národního týmu.

„To je jasné, že nás to baví. Hodně lidí začalo náš tým kritizovat, že jenom drží míč a jeho zápasy jsou nudné. Ale Španělsko dalo na Euru dvanáct gólů a dostalo jediný. To mluví za všechno a není o čem se dál bavit. Ať nás někdo přinutí hrát jinak. Ale nejde to, protože jsme nejlepší tým na světě,“ pochvaluje si těsně po vítězném finále mistrovství Evropy radostí překypující fanoušek Juan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokřik "campeones" si Španělé zapěli potřetí v řadě

Styl přezdívaný tiki-taka založený na dlouhém držení míče, uspávání soupeře a záludně rychlých výpadech už mají všichni soupeři dobře přečtený, ale stejně na jeho španělské provedení nenacházejí zbraň.

„Nemůžeme zůstávat v minulém století. Fotbal se neustále vyvíjí a také my na to reagujeme. Rozhodně nechceme nikoho nudit přešlapováním na místě. Ale tenhle styl nám přináší úspěchy, takže jeho základní linii budeme držet,“ reaguje trenér mistrů světa i Evropy Vicente del Bosque na kritické výpady proti španělskému stylu hry, nad kterým v minulých letech fanoušci po celém světě vzdychali obdivně, ale teď už z něj někteří zívají nudou.

„Před několika lety to vypadalo, že ve fotbale bude tím hlavním fyzická síla. Proto jsme moc rádi, že jsme se prosadili s fyzicky slabšími, ale o to techničtějšími hráči. Dokazují to úspěchy Španělska a na klubové úrovni také Barcelony. Je dobře, že fotbal zůstává hrou, při které se vyplatí hrát s míčem a útočit,“ připomíná přínos španělského přístupu k nejpopulárnější hře planety záložník Xavi.

Ten už je teď dvojnásobný mistr Evropy a nejstarší člen úspěšné španělské generace, který ale končit ještě nehodlá. Fanoušci Červené fúrie, jak se španělské reprezentaci přezdívá, se tedy oprávněně těší na další šampionát. Za dva roky budou Španělé v Brazílii obhajovat pro změnu titul mistrů světa.

Španělská radost po finále ME proti Itálii | Foto: Jan Kaliba

Jan Kaliba, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme