Gayové ve fotbale? Spoluhráčům či fanouškům by nevadili, ale přiznání je minimum
Ani v roce 2016 jsme se nedočkali prvního veřejného coming-outu v českém fotbale. Můžeme se tak stále jen domnívat, jestli jsou v profesionálních soutěžích v Česku i hráči s homosexuální orientací a proč je pro ně případně tak složité o tom promluvit. Ve světě už sice takové případy byly, ale i tak je tohle téma pořád tabu, i když několik iniciativ se to letos pokoušelo změnit.
V Anglii už čtvrt století existuje tým složený z gayů, jmenuje se FC Stonewall a hraje nižší soutěž v Londýně. V Premier League rozhodčí všech deseti zápasů 13. kola a někteří hráči navlékli do svých kopaček duhové tkaničky, kapitáni všech dvaceti klubů měli na pažích pásky v duhových barvách.
Za homosexuály v řadách hráčů se v říjnu postavila i britská ministryně sportu Tracey Crouchová a vyzvala je k tomu, aby se nebáli o své orientaci promluvit.
OBRAZEM: Premier League se o víkendu převlékla do duhových barev. Podpořila tím homosexuály
Číst článek
„Myslím, že jsme tenhle problém zatím nevyřešili. Pochybuji, že v Premier League nehrají homosexuálové, a mrzí mě, že se bojí s tím jít ven,“ řekla Crouchová.
Ve Španělsku na konci roku šest klubů z nejvyšší soutěže poslalo své kapitány na hřiště s duhovými páskami na rukou a otevřeně tím podpořilo iniciativu fotbalového časopisu Panenka, který vydal číslo věnované boji s homofobií hlavně ve španělském fotbale.
Téma homosexuality v prostředí mužského fotbalu je zajímavé taky pro akademiky. „Na naší univerzitě je to horké téma. Doktor Rory Magarth se svým týmem právě dokončil studii, ve které pracuje s hráči z mládežnických akademií týmů z Premier League. Zjišťoval, jak by reagovali, kdyby zjistili, že někdo z jejich spoluhráčů je gay,“ říká pro Radiožurnál profesor Richard Elliott.
„Smýšlejí o tom velice pokrokově. Nic nesvědčí o tom, že by takového fotbalistu z kolektivu vyčleňovali. Ale bavíme se o hráčích - jiné by to možná bylo u fanoušků,“ dodává sociolog fotbalu z univerzity Solent v Southamptonu.
Gaye v týmu by nesneslo 8 procent fanoušků
Na jeho odhad, jak by reagovali fanoušci, částečně odpovídá podzimní výzkum veřejného mínění, který mezi fotbalovými příznivci nechala udělat BBC. Podle toho by 82 procentům fanoušků gay v jejich oblíbeném týmu vůbec nevadil, naopak svému mužstvu by kvůli tomu přestalo fandit 8 procent příznivců.
I menšina by ale podle předsedy anglické Fotbalové asociace Grega Clarka dovedla takovému hráči udělat ze života peklo.
Prvním a posledním coming-outem fotbalisty během profesionálního angažmá v Anglii zůstává ten z roku 1990. O osm let později Justin Fashanu spáchal sebevraždu. Po skončení kariéry přiznal homosexuální orientaci třeba bývalý německý záložník Thomas Hitzlsperger.