Atlético proti Athleticu, finále Evropské ligy bude španělské
Hromadná rvačka ve Valencii a drama v Bilbau. Takové zápletky nabídly semifinálové odvety Evropské ligy. Výsledkem je finálová dvojice, která slibuje španělsko-baskický souboj dvou týmů stejného jména a stejných klubových barev. Vítěz tedy určitě poveze z Bukurešti trofej do Španělska, 9. května se utkají Atlético Madrid s Athleticem Bilbao.
Valencia – Atlético Madrid 0:1 (G: 60. Adrian López; ČK: 79. Tiago; první zápas 2:4, postupuje Atlético)
Ryze španělským duelem bylo už semifinále mezi Valencií a Atléticem Madrid. To si z prvního zápasu v hlavním městě přivezlo na stadion Mestalla náskok 4:2 a vcelku pohodlně ho tam dovedlo hlídat.
Domácí se sice vrhli do útoku, ale výsledkem byly jen neúspěšné pokusy Feghouliho, Soldada ani Canalese. Na druhé straně neuspěl v nebezpečné situaci Falcao, a tak byla Valencia stále ve hře – k postupu jí stále stačily dva vstřelené góly.
Jenže to se změnilo po hodině hry, kdy nechali obránci Valencie ve vlastním pokutovém území zpracovat míč na prsou Adriana Lópeze a ten pak napálil míč ze vzduchu ke vzdálenější tyči – 0:1. Úkol pro Valencii zněl jasně – dát tři góly během třiceti minut.
Naděje svitla domácím v 77. minutě, kdy slovinský sudí Skomina odpískal pokutový kop pro Valencii za ruku hostujícího Tiaga. Tou ale v souboji s ním zahrál naopak útočící hráč Valencie a hráči Atlética cítili křivdu tak silně a žádali po domácích přiznání tak vehementně, až se na hřišti strhla jižansky vášnivá hromadná rvačka.
Nejhůře postižený z ní odešel Falcao, který viděl červenou kartu za úder do Soldada a přijde tak kvůli trestu o finále. Rozhodčí totiž nakonec po vzájemné konzultaci penaltu odvolali a Atlético už vedení i postup uhlídalo.
Athletic Bilbao – Sporting Lisabon 3:1 (G: 17. Susaeta, 45.+1 Ibai Gómez, 88. Llorente - 44. Van Wolfswinkel; první zápas 1:2, postupuje Bilbao)
Druhá semifinálová odveta dvou klubů, které dokázaly z Evropské ligy vyřadit giganty z Manchesteru, byla o poznání dramatičtější co do postupových nadějí.
Bilbao hned v 17. minutě díky rychlé kombinační akci, na jejímž konci byla hlavička, kterou Llorente nabil Susaetovi, ten se opřel do míče a trefil přesně. V tu chvíli postupovali domácí.
Sporting to sice v závěru poločasu změnil díky přízemní střele Van Wolfswinkela, jenže radost z vyrovnání vydržela hostům jen dvě minuty. V nastavení prvního poločasu vrátil Bilbau vedení Ibai Gómez a stav dvojzápasu byl rázem naprosto vyrovnaný.
Když už spěl bezbrankový druhý poločas ke konci, a celé utkání tedy k prodloužení, vložil se do vývoje zápasu španělský reprezentant Llorente. Ten v 88. minutě vytrčil nohu před svého strážce a dokázal o tyč usměrnit do branky hostů míč, který mu po pěkném uvolnění prudce poslal do malého pokutového území Susaeta.
Domácí trenér Bielsa pak ještě rozkouskoval hru třemi střídáními v samém závěru a dovedl tak milé a sympatickou hrou se prezentující překvapení tohoto ročníku Evropské ligy do finále.