Látky z vosku s fluorem můžou způsobovat rakovinu, tvrdí studie. Český svaz lyžařů je chce zakázat

V profesionálním sportu jsou fluorované vosky zakázané, rekreační běžci na lyžích je ale stále používají a nevědomky tak poškozují životní prostředí. Fluorované látky, které se každý den uvolňují z lyžařských vosků, zůstanou v přírodě navždy, říká profesor Tomáš Cajthaml.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testovací zóna ve finské Ruce and Kuusamu

Testovací zóna ve finské Ruce and Kuusamu | Foto: Jussi Nukari | Zdroj: Profimedia

„Je to zásadní věc, a proto jim říkáme věčné chemikálie,“ vysvětluje profesor Tomáš Cajthaml z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o tom, jaký názor mají na fluorované vosky na lyže odborníci

„My neznáme žádný přírodní, biologický, ani nebiologický mechanismus, který by to mohl rozkládat. A ani to v principu není možné, protože ta vazba je tak moc pevná. Postupně, třeba za tisíce nebo deset tisíc let se ty látky eliminují,“ doufá Cajthaml.

Škodlivé látky z fluorovaných vosků jsou problémem jak pro přírodu, tak pro lidstvo. Studie ukazují, že můžou ovlivňovat endokrinní systém, imunitní systém a mohou způsobit i rakovinu.

I proto Michal Kučera ze Svazu lyžařů České republiky plně podporuje případný zákaz fluorovaných vosků.

„Protože nám otázka lidského zdraví a ochrany přírody není lhostejná. Lyžování a obecně všechny zimní sporty lidé dělají právě proto, aby trávili čas v přírodě a dělali něco pro své zdraví. Tyto věci potřebujeme ochraňovat a děláme pro to maximum, proto ten zákaz podporujeme,“ tvrdí Kučera.

2:15

Lyžaře znervózňuje zákaz fluoru, Koukal se bojí kontaminací. ‚Snad se nebudou dít naschvály,‘ říká

Číst článek

„Český svaz lyžařů v současné situaci nevlastní měřící zařízení, které by kontrolovalo, že se na tuzemských akcích vyskytuje fluorovaný vosk. Nicméně děláme konkrétní kroky, abychom toto zařízení zakoupili,“ pokračuje Kučera.

„Bereme ohled i na to, abychom ho dali k dispozici všem sportovním odvětvím pod hlavičkou svazu. Nechceme tedy, aby to bylo pouze v jedné disciplíně, ale dostalo se mezi všechny. Chceme, aby kluby a účastníci věděli, jestli dělají všechno správně,“ říká Michal Kučera, technický delegát Mezinárodní lyžařské federace.

A jak vlastně chtějí výrobci vosků dosáhnout toho, aby rekreační běžci přestali používat fluorové vosky, vysvětluje zástupce jednoho z výrobců Jan Weisshäutel: „Budeme nabízet program výměny staré za nové. Když nám někdo přinese fluorovaný vosk, tak mu dáme slevu až 50 procent na vosk bez fluoru ve stejné kategorii.“

Mikuláš Jáša, tpk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme