V Aténách byla zahájena 28. letní olympiáda
Největší sportovní svátek - olympijské hry - se po 108 letech vrátily do země svého vzniku, do Řecka. Tam se v roce 1896 začaly psát jejich novodobé dějiny. Při slavnostním ceremoniálu na olympijském stadionu pronesl tradiční zahajovací formuli řecký prezident Konstantinos Stefanopulos. Pět minut po půlnoci tamního času zapálil olympijský vítěz z Atlanty jachtař Nikolaos Kaklamanakis olympijský oheň a 28. LOH se staly skutečností.
Více než tříhodinový slavnostní ceremoniál sledovalo na stadionu Spiridona Louise v Aténách 72 tisíc diváků, u televizních obrazovek odhadem více než čtyři miliardy lidí. Přímo na ploše stadionu vzniklo obrovské jezero o velikosti 25 tisíc metrů čtverečních, kde se podstatná část ceremoniálu odehrávala. Organizátoři připravili show plnou hudby a světel, inspirovanou řeckou mytologií, antikou i novodobými dějinami a zrodem olympijských her před 108 lety.
Poté napochodovali na plochu zástupci 202 zúčastněných zemí, což je rekord v historii olympijských her. Defilé sportovců trvalo zhruba hodinu a půl a česká výprava přišla na řadu až mezi posledními - 194. V roli vlajkonoše přivedl české olympioniky plavec Květoslav Svoboda. Na aténských hrách bude Česko reprezentovat celkem 142 sportovců.
V samém závěru večera nad hlavním městem Řecka zavlála olympijská vlajka, plavkyně Zoe Dimoschaliová jménem všech závodníků složila tradiční slib a olympijský vítěz v jachtingu Nikolaos Kaklamanakis jako poslední člen štafety zažehl oheň, který bude hořet následujících šestnáct dní.
Olympijská pochodeň byla zapálena 25. března v antické Olympii a od té doby prošla pěti kontinenty. Na své pouti až na aténský olympijský stadion urazila celkem 78 tisíc kilometrů; neslo ji více než 3600 osob a ocitla se v 26 zemích.