Cyklisty na Tour de France čeká obávaný výšlap na sopku Puy-de-Dôme. Vrací se tam po 35 letech
Po 35 letech se cyklistický závod Tour de France vrací na sopku Puy-de-Dôme. Slavná hora se v druhé polovině 20. století stala dějištěm několika památných cyklistických soubojů. Závodníky v neděli čeká přes 180 kilometrů. Ty poslední budou nejtěžší, protože sportovci pojedou až na vrchol hory.
Sopka Puy-de-Dôme je taková malá Sněžka, má přes 1400 metrů. Nahoře je vidět bílý vysílač. A zatímco cyklisty čeká prudký výšlap do kopce, tak lze využít jízdy panoramatickým vlakem, jehož stanice je přímo u paty hory.
Cyklisty na Tour de France čeká náročný výšlap na sopku Puy-de-Dôme. Poslechněte si reportáž Martina Baluchy, jak se na etapu těší fanoušci
Nahoru na sopku vyběhl i fanoušek Fabien, který má na hlavně puntíkovanou čepičku Tour de France pro nejlepšího vrchaře. „Vyběhl jsem podél silnice, místy je to dost prudké. Musel jsem si dobře rozvrhnout síly a občas jsem i šel,“ říká Fabien.
Fabiena trochu mrzí, že zde nebude fandit i s rodinou. Poslední čtyři kilometry budou uzavřené, dostanou se tam pouze cyklisté a nezbytný doprovod. Kvůli tomu, že sopka Puy-de-Dome a okolní hory patří na seznam památek UNESCO.
„Jako divák jsem trochu zklamaný. Přístup je hodně omezený, je tady hodně policistů i četníků. Poslední čtyři kilometry výstupu budou pro diváky uzavřené, což je škoda. Pro nás i pro sportovce,“ uvedl Fabien.
K úpatí sopky na kolech přijeli dva Norové. Lisa a Espen jsou zklamaní, že nemůžou pokračovat dál, protože se zde nachází brána a dál se nedostanou. Jedná se o chráněné území.
Důchodce Jean Claude má zelené tričko, modrou čepici, hůlky a funí do kopce při posledních pár desítkách metrů. Přesně tenhle výšlap čeká cyklisty na Tour de France v rámci letošní 9. etapy. Claude kempuje u úpatí hory a přijel na místo s karavanem. S kamarády se chystá i na další etapy do Alp a zároveň vzpomíná i na minulé etapy Tour de France v druhé polovině 20. století.
„V roce 1964 mi bylo patnáct let. Velmi dobře si vzpomínám na to, že šlo o začátky televizního vysílání. Tehdy o žlutý trikot bojovali Raymond Poulidor a Jacques Anquetil. Poulidor tu sice soupeře porazil, ale Anquetil získal celkové vítězství a žlutý trikot,“ říká Claude.
Historie není zapomenutá, protože vnuk Raymonda Poulidora Mathieu van der Poel patří mezi závodníky současného pelotonu a mezi nejlepší sprintery.