Český bojkot Světového poháru v Ťumeni. Biatlonisté nepojedou do dopingem zmítaného Ruska
Čeští biatlonisté se nezúčastní březnového finále Světového poháru, které Mezinárodní biatlonová federace IBU navzdory dopingovému skandálu v Rusku ponechala v Ťumeni. Po skončení olympiády v Pchjongčchngu to uvedli šéf svazu Jiří Hamza a šéftrenér Ondřej Rybář.
„I za cenu nějakých obětí jsme se nějak vyhranili, a kdybychom teď z toho názoru odešli, tak by to nebylo ono," řekl Hamza novinářům. „Pokud jste o něčem přesvědčeni, že to není správné, tak ten postoj by si člověk měl zachovat," dodal Rybář.
'Hledám slušná slova... Pokazil jsem to,' říkal Soukup po pokažené štafetě. Po sezoně končí s kariérou
Číst článek
Češi nesouhlasí s tím, že vedení federace IBU během her potvrdilo, že se finále seriálu, které je na pořadu od 22. do 25. března, v Ťumeni uskuteční.
A to přesto, že Rusko má za sebou rozsáhlý dopingový skandál ze Soči a nefunkční antidopingovou organizaci, která nedostala od agentury WADA zelenou provádět testy.
Podle Hamzy nepojedou do Ťumeně ani Kanaďané a Američané. „Drží se koalice ze začátku. Francouzi pojedou, protože Martinovi Fourcadeovi jde o vítězství v SP. To je rozhodnutí každého. My si chceme zachovat vlastní tvář," řekl Hamza.
Mistrovství zrušeno, Světový pohár nikoliv
Češi v čele s Hamzou a Michalem Šlesingerem hlasitě vystupují v boji proti užívání zakázaných látek a tlačí na biatlonovou federaci IBU, aby byla v tomto směru důslednější.
Už během her kritizoval IBU za zachování finále v Ťumeni Švéd Sebastian Samuelsson, stříbrný olympijský medailista ze stíhačky a zlatý ze štafety mužů.
Švédové ovládli biatlonovou štafetu, z českého vedení v polovině zbylo sedmé místo
Číst článek
„Doufám, že víc sportovců vystoupí a řekne, že bychom tam neměli jet," řekl agentuře Reuters s tím, že švédský svaz podle něj zvažuje bojkot těchto závodů.
Neúčastí ve finále sezony si můžou Češi pohoršit v hodnocení národů, na základě kterého získávají počty startujících ve Světovém poháru.
„Můžeme přijít o kvótu, ale kdyby všichni zavírali oči, nikdy nic nezměníte. Nechceme, aby naše práce vyšla vniveč, protože na nás hodí stín dopingové aféry v jiném národu, který za to není ani potrestaný. A myslím, že by k tomu tak měli přistoupit všichni, protože to špiní náš sport a ve finále to odnesou lidi, kteří to dělají poctivě,“ myslí si Rybář.
V závěru Světového poháru se tak biatlonisté, například stříbrný medailista z Pchjongčchangu Michal Krčmář a bronzová Veronika Vítková, představí začátkem března na závodech v Kontiolahti a poté ještě v Oslu.
V Ťumeni se mělo v roce 2021 uskutečnit biatlonové mistrovství světa. Mezinárodní federace IBU však i pod tlakem závodníků před loňským světovým šampionátem rozhodla, že volbu pořadatele z roku 2016 prohlásí za neplatnou a hostitel se bude vybírat znovu.