Před 120 lety vznikl Český svaz fotbalový. Členství stálo deset rakouských korun, hráli hlavně studenti
Český fotbal si v úterý připomíná 120 let od založení prvního oficiálního svazu. Pokusů založit organizaci, která by zaštítila fotbalové kluby, bylo v historii několik. Definitivně se to podařilo až 19. října roku 1901.
„Tehdy se zástupci klubů sešli v restauraci U Zlaté váhy na Zelném trhu, ta budova stojí dodnes, a založili Český svaz fotbalový. Bylo sedm zakládajících klubů a tři fotbalové kroužky,“ popsal Radiožurnálu začátky organizované kopané u nás fotbalový historik Zdeněk Zikmund.
Český fotbal si ve středu připomíná 120 let od založení prvního oficiálního svazu. Více v příspěvku Miroslava Lence
„Nicméně účastníků ustavující schůze bylo více, ale členství bylo spojeno s poplatkem – pro kluby deset rakouských korun, pro kroužky pět korun. Důvod založení byl jednoznačný, kluby chtěly pořádat soutěže a potřebovaly organizaci, která by soutěže řídila,“ vysvětluje Zikmund a připomíná první kroky fotbalových činovníků.
„Svaz začal už od roku 1902 pořádat neoficiální mistrovství Českého svazu fotbalového. To se hrálo v několika třídách podle výkonnosti klubů. Podmínkou účasti bylo členství ve svazu.“
Zajímavostí je také fakt, že v první dekádě fungování svazu tvořili klubovou základnu především studenti a mládež.
„Až do první světové války byli členy klubů hlavně středoškoláci. Až během války se začala sociální struktura měnit a ve fotbalových klubech byli stále častěji zastoupeni dělníci a dělnická mládež,“ říká Zikmund.
Československý rozhlas měl v první polovině minulého století na povědomí fotbalu u široké veřejnosti naprosto zásadní vliv. Poslech zápasů byl doslova společenskou událostí.
„Rozhlas pomohl zpopularizovat fotbal. Tehdejší přenosy s nezapomenutelným Josefem Lauferem se dostaly i mimo velká města. Pořádaly se kolektivní přenosy, kdy se obyvatelé sešli v hospodě, v kině nebo na hřišti a poslouchali rozhlasový přenos,“ ohlíží se za počátky fotbalu v Československu historik Zdeněk Zikmund.