Žižkovská věž slaví jubileum. Od položení základního kamene uplynulo 30 let
Třicet let uplynulo od doby, kdy byl na hranici pražského Žižkova a Vinohrad v Mahlerových sadech položen základní kámen žižkovské televizní věže. Pražskou dominantu dělníci dokončili v roce 1992, od té doby slouží jako rozhlasový a televizní vysílač. A i nadále zůstává nejvyšší stavbou v hlavním městě.
„Bydlím naproti, říkali tomu Štrougalův prst. Mně se líbí, protože se na věž denně dívám. Vím, že roury, ze kterých je postavená, jsou z Vítkovických železáren. Já jsem z Ostravy, takže to mám proto ráda,“ říká o žižkovském vysílači jedna z místních obyvatelek.
Žižkovský vysílač slaví 30 let od položení základního kamene. S autorem věže hovořil redaktor Českého rozhlasu Filip Titlbach
„Mně to připomíná vesmírnou raketu,“ doplňuje další. „Přidal bych tam pár ostrých tvarů. Je to na mě moc oblé.“
Dominanta Žižkova zaujala i za hranicemi. Stanice CNN považuje věž za čtvrtou nejhorší stavbu světa. V žebříčku britského listu Telegraph se vysílač umístil v první dvacítce nejošklivějších budov.
Na přípravy kontroverzní stavby vzpomíná autor návrhu architekt Václav Aulický se smíšenými pocity.
„Na jedné straně pro architekta, který má možnost něco vyprojektovat a má se to začít stavět, je moment zahájení vždycky pozitivní. Na druhé straně všechny tyhle věci byly spojené s takzvanou stranou a vládou, takže tady byli tehdejší papaláši a z toho člověk radost neměl,“ popisuje Aulický.
Majestátní, 216 metrů vysoká věž stojí na Žižkově už 23 let. A podle architekta je konstrukce dostatečně bytelná, aby tu vydržela navěky.
„Hovoří se zhruba o sto letech, ale u stavby, která je ze železobetonu, je její životnost víceméně neomezená. Je to totiž de facto železobetonová konstrukce, byť zvenku je plech,“ vysvětluje.
V roce 2000 přibyla na pilíře i slavná lezoucí batolata. Nápad výtvarníka Davida Černého tehdy s nadšením podpořil i autor stavby. „Počítačová mimina, která lezou po raketě, co může být lepšího?“ usmívá se Václav Aulický.