V Zubří na Vsetínsku nechtějí handicapované, domy pro ně se stavět nebudou
V městečku Zubří na Vsetínsku měly vyrůst dva domy pro přibližně 20 klientů domova pro postižené. Ruší se totiž nedaleký velký ústav a kraj chtěl handicapované umístit do menších domků. Jak ale upozornila Mladá fronta Dnes, místní lidé se postavili proti tomuto záměru.
V obci se objevily letáky, které brojily proti soužití s "nebezpečnými mentálně zaostalými spoluobčany". Na letácích stálo i to, že v ústavu v Zašové došlo k několika vraždám.
Policie i sociální pracovníci tuto informaci vyvrátili, přesto domovy pro handicapované v Zubří nevzniknou, a to především z důvodu nechuti místních občanů, kteří napsali dopis starostovi obce Zubří Jiřímu Randusovi.
"V rámci transformace v našem městě jsme vyhlásili v únoru záměr na prodej pozemků v těchto dvou lokalitách, na který se může přihlásit samozřejmě kdokoliv podle zákona o obcích, a poté občané těchto lokalit nám napsali dopis, ve kterém nesouhlasí s připravovanou transformací," uvedl starosta Zubří a dodal:
Starosta Zubří Jiří Randus a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása v Ozvěnách dne
"Na základě tohoto dopisu jsem přijal zástupce daných lokalit. Poté jsme se domluvili, že za účasti krajského úřadu, pana magistra Navrátila a pana ředitele Malíka, který je ředitelem domova pro osoby se zdravotním postižením ze Zašové, jsme udělali uvedenou schůzi. Na základě této schůze jsme se domluvili s paní magistrou Chovancovou, která je vedoucí sociálního odboru krajského úřadu, že tato transformace sociálních služeb v Zubří by neměla být."
Podle Václava Krásy z Národní rady osob se zdravotním postižením byl toto nepřijatelný postup a radní by podle něho neměli podléhat náladám občanů. Argumentuje tím, že postiženým by se v novém bydlení výrazně zlepšila kvalita života.
"Řadě lidí, kteří přejdou z toho ústavního zařízení do chráněného bydlení, se výrazně zlepší způsob života, a to proto, že budou mít bezprostřední styk se svým okolím, s ostatními občany. Já vůbec nerozumím tomu, proč vůbec někdo nevysvětlill občanům, že člověk s mentálním postižením je zpravidla člověk velmi bezprostřední, přátelský, že se nemusí ničeho obávat," sdělil Krása Radiožurnálu.
Věc je uzavřená
Starosta Randus ale tvrdí, že na veřejném zasedání z května se pracovníci sociálního odboru a další lidé snažili vysvětlit občanům, že nemusejí mít obavy. To se jim ale podle něho nepovedlo. Z nastalé situace radost nemá:
"To, co se stalo, z toho radost nemám. Občané mají strach, že tito klienti mohou ohrozit jejich děti. To byl hlavní argument a hlavní důvod, proč se zvedl takový odpor," vysvětlil postoj občanů.
Jak ale upozornil Václav Krása, člověk s mentálním postižením není deviantní. S ministrem práce a sociálních věcí Jaroslavem Drábkem chce napsat zastupitelům společný dopis, aby nepodlehli tlaku občanům na jednání, které se uskuteční v září.
Myslí si, že postoj občanů vychází z nedostatku informací a neznalosti problematiky včetně toho, že handicapovaní lidé byli po řadu let vyloučeni z veřejného života.
Celá kauza je ale prozatím uzavřená. Pozemky se podle slov starosty Randuse prodávat nebudou a domy pro handicapované tak nemohou být postaveny.