V Zubří na Vsetínsku nechtějí handicapované, domy pro ně se stavět nebudou

V městečku Zubří na Vsetínsku měly vyrůst dva domy pro přibližně 20 klientů domova pro postižené. Ruší se totiž nedaleký velký ústav a kraj chtěl handicapované umístit do menších domků. Jak ale upozornila Mladá fronta Dnes, místní lidé se postavili proti tomuto záměru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením | Foto: Filip Jandourek

V obci se objevily letáky, které brojily proti soužití s "nebezpečnými mentálně zaostalými spoluobčany". Na letácích stálo i to, že v ústavu v Zašové došlo k několika vraždám.

Policie i sociální pracovníci tuto informaci vyvrátili, přesto domovy pro handicapované v Zubří nevzniknou, a to především z důvodu nechuti místních občanů, kteří napsali dopis starostovi obce Zubří Jiřímu Randusovi.

"V rámci transformace v našem městě jsme vyhlásili v únoru záměr na prodej pozemků v těchto dvou lokalitách, na který se může přihlásit samozřejmě kdokoliv podle zákona o obcích, a poté občané těchto lokalit nám napsali dopis, ve kterém nesouhlasí s připravovanou transformací," uvedl starosta Zubří a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Zubří Jiří Randus a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása v Ozvěnách dne

"Na základě tohoto dopisu jsem přijal zástupce daných lokalit. Poté jsme se domluvili, že za účasti krajského úřadu, pana magistra Navrátila a pana ředitele Malíka, který je ředitelem domova pro osoby se zdravotním postižením ze Zašové, jsme udělali uvedenou schůzi. Na základě této schůze jsme se domluvili s paní magistrou Chovancovou, která je vedoucí sociálního odboru krajského úřadu, že tato transformace sociálních služeb v Zubří by neměla být."

Podle Václava Krásy z Národní rady osob se zdravotním postižením byl toto nepřijatelný postup a radní by podle něho neměli podléhat náladám občanů. Argumentuje tím, že postiženým by se v novém bydlení výrazně zlepšila kvalita života.

"Řadě lidí, kteří přejdou z toho ústavního zařízení do chráněného bydlení, se výrazně zlepší způsob života, a to proto, že budou mít bezprostřední styk se svým okolím, s ostatními občany. Já vůbec nerozumím tomu, proč vůbec někdo nevysvětlill občanům, že člověk s mentálním postižením je zpravidla člověk velmi bezprostřední, přátelský, že se nemusí ničeho obávat," sdělil Krása Radiožurnálu.

Věc je uzavřená

Starosta Randus ale tvrdí, že na veřejném zasedání z května se pracovníci sociálního odboru a další lidé snažili vysvětlit občanům, že nemusejí mít obavy. To se jim ale podle něho nepovedlo. Z nastalé situace radost nemá:

"To, co se stalo, z toho radost nemám. Občané mají strach, že tito klienti mohou ohrozit jejich děti. To byl hlavní argument a hlavní důvod, proč se zvedl takový odpor," vysvětlil postoj občanů.

Jak ale upozornil Václav Krása, člověk s mentálním postižením není deviantní. S ministrem práce a sociálních věcí Jaroslavem Drábkem chce napsat zastupitelům společný dopis, aby nepodlehli tlaku občanům na jednání, které se uskuteční v září.

Myslí si, že postoj občanů vychází z nedostatku informací a neznalosti problematiky včetně toho, že handicapovaní lidé byli po řadu let vyloučeni z veřejného života.

Celá kauza je ale prozatím uzavřená. Pozemky se podle slov starosty Randuse prodávat nebudou a domy pro handicapované tak nemohou být postaveny.

Jaroslav Beránek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme