V Olomouci skončilo restaurování sochy vzácné Cholinské madony
Olomoucké arcibiskupství dnes představilo zrestaurovanou sochu Cholinské madony. Její osud by vydal na dobrodružný film. Ukradená a znovunalezená vzácná gotická socha z počátku 15. století se do České republiky vrátila v havarijním stavu. Restaurátorský zásah vzácné dílo zachránil.
Po staletí se k madoně, která byla nazývána ochránkyní Hané modlili v poutním místě, v Cholině, věřící. A to až do roku 1996, kdy socha z kostela zmizela. Našla se až po deseti letech u vídeňského starožitníka Alfreda Kolhmammera. Po vleklých soudních sporech se nakonec v roce 2009 podařilo sochu přivézt nazpět na Hanou. Ani tehdy ještě ale nebylo vyhráno.
Cholinská madona se do České republiky vrátila v havarijním stavu Starožitník alfred Kolhammer totiž sochu takzvaně zrestauroval. Podle českých odborníků ji ale spíše záměrně poškodil, a to proto, aby nebyla k poznání.
Osud restaurované sochy Cholinské madony přiblížila v Odpoledním Radiožurnálu reportérka Radka Kvasničková.
„Nechal sundat všechny polychromie ze sochy a zásah byl proveden velice razantně, protože jsme zjistili zbytky louhu a také poškození dřeva,“ vysvětlila Radiožurnálu Alena Jemelková z památkového odboru olomouckého arcibiskupství.
Starožitník podle ní nechal odstranit všechny ozdoby, korunky a dokonce částečně přeřezal koleno madony. „Pravděpodobně tam byl nějaký defekt a on nechtěl na to upozorňovat, protože to mohl být identifikační bod,“ dodala.
Tomograf odhalil všechny zásahy na soše
Před vlastním restaurováním se cholinská madona dokonce dostala na tomografické vyšetření do olomoucké Vojenské nemocnice. ‘Cétéčko‘ odhalilo celý její historický vývoj.
„Průzkum byl velice zajímavý, zjistili jsme tam všechny fáze zásahu na soše, všechny spoje, kvalitu dřeva – zda je napadená dřevokazným hmyzem, kde jsou spoje,“ přiblížila Jemelková.
„Zjistili jsme také drobné kovové trny na celém povrchu madony. Když jsme pátrali, co jsou to za trny, se nám to spojuje jen s jednou věcí – že na trny byly zavěšovány drobné votivní dary, které na madonu umísťovali poutníci za vyslyšení proseb,“ dodala.
Experti jsou s restaurováním spokojeni
Odborníci jsou s výsledkem restaurátorských prací spokojeni. Madona už sice není barevná, o to více ale vynikne její původní gotická podoba.
Jak uvádí Jemelková, madona neztratila nic ze své krásy, ze své nádherné elegance.
„Naopak můžeme říct, že dnes, když se odstranili pozdější rekonstrukce všelijakých novodobých nánosů, ta plasticita a ta gotická řezba dnes může vyniknout v plné kráse,“ dodala.
Ještě letos se začne s výrobou věrné kopie madony, která se s originálem bude střídat v kostele.