U Českých Budějovic má vyrůst další nákupní centrum, úředně však patří k Hluboké
Už 140 let je největší stavbou v katastru Hluboké nad Vltavou novogotický zámek, v příštích letech by tomu ale mohlo být jinak. Existují totiž plány na vybudování komerční zóny Bavorovice-jih. Jedná se o velké nákupní centrum - stále ještě v katastru Hluboké, geograficky ale doslova za humny krajského města.
Podle starosty Hluboké nad Vltavou Tomáše Jirsy je výstavba nového obchodního centra v blízkosti krajského města především věcí investora.
„Tak jako téměř nikdo z nás, nejsem žádným přítelem obchodních center, nicméně nechodím se vázat k bagrům a podobně. Nemám k nim žádný vztah, ale chodím do nich nakupovat, a myslím, že to je obecná charakteristika, že nikdo nepodporuje výstavbu obchodních center,“ říká Jirsa.
U Českých Budějovic má vyrůst další komerční zóna. Podrobnosti zjišťoval reportér Martin Pokorný
Podle českobudějovického architekta Miroslava Vodáka tak ale dochází k posilování fenoménu zvaného „urban sprawl“, neboli městské kaše. Život se z města přesouvá na nekontrolovatelně rozrostlé periferie.
„Co budeme dělat s těmi ulicemi, co budeme dělat s historickým centrem? Je skutečně ekonomicky výhodné postavit obchodní dům za městem, stavět satelitní sídliště, a tím pádem vytvářet město pro auta?“ ptá se architekt.
Projekt Bavorovice-jih má stát podle odhadů dvě miliardy korun. Přibližně stejná částka prý bude třeba na silnice v krajském městě, aby se podařilo vstřebat tisíce aut, která do nového centra mají jezdit.