S podpisem dohody o zpětném dorovnání platů váhají zejména soudci z Liberce

Někteří soudci zatím nechtějí přistoupit na dohodu se státem o zpětném doplacení mezd. Nejvíc jich je na Okresním soudě v Liberci. 35 soudců podalo hromadnou žalobu na stát už loni, soudí se o doplatek z let 2011 a 2012.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle libereckého soudce Petra Hočka se tak nacházejí v jiné situaci než jejich kolegové, kteří do sporu se státem ještě nevstoupili.

„Už proběhlo soudní jednání, které zatím bylo odročeno, ale jsme v takové situaci, že námi zvažované nároky jsou nejvyšší. A z druhé strany řečeno máme za to, že spory jsou principiálně vedeny důvodně, byť to nevylučuje eventuální další revizi přístupu k výši žalovaných nároků, a tedy eventuálně k akceptaci navrhované dohody,“ upozornil Hoček.

Zástupcům justice má vláda podle dohody zpětně vyplatit celkem více než miliardu korun, soudci a státní zástupci mají na oplátku stáhnout žaloby. Kolik soudců na dohodu přistoupit nechce, není jasné.

Spor o platy soudců
Ministerstvo práce vypočítávalo mzdy soudců z průměrné hrubé měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře na základě dat Českého statistického úřadu. Nejvyšší soud ale v lednu rozhodl, že resort měl vycházet z jiného čísla, které mzdy přepočítává na plné úvazky. Zatím používaný údaj totiž zahrnuje i zkrácené úvazky, a ty průměr snižují.

„Nemáme průzkumy, které by nám říkaly, kolik takových kolegů případně bude. Jsou to opravdu pouze odhady a nějaké spekulace. Můj soukromý odhad je do deseti procent,“ myslí si viceprezident Soudcovské unie Roman Lada.

Soudcovská unie doporučuje soudcům, aby příslušné dohody uzavírali. Pokud odmítnou, nesmí jim ale podle prezidentky Daniely Zemanové hrozit postih.

Stát soudcům podle Nejvyššího soudu několik let špatně vypočítával výši platů. Díky dohodě ušetří kolem čtyř miliard, které by musel vyplatit v případě, že by soudci a státní zástupci na dohodu nepřistoupili.

Podle Soudcovské unie jde o kompromisní řešení, kterým se soudci vědomě vzdávají větší části oprávněných nároků. Prý jde o výraz jejich společenské odpovědnosti a solidarity. Soudci ale po vládě nebudou žádat prohlášení, že justice ustoupila pro dobro společnosti a svým krokem ušetří státu peníze.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme