Rakovník ani Středočeský kraj nechtějí zaplatit za odstranění havárie v potoce Karlův Luh
Rakovník chce od Středočeského kraje proplatit náklady na likvidaci havárie na vodním toku Karlův Luh. Ten se vlévá do potoku Klíčava, přítoku Klíčavské přehrady, která pitnou vodou zásobuje Kladno, Nové Strašecí nebo Lány. Loni na podzim se v něm našlo 10 pytlů a barelů s atrazinem, tedy Evropskou unií zakázaným jedovatým pesticidem proti některým plevelům. Kraj ale náklady na prvotní likvidaci havárie uhradit nechce.
„Město se do toho muselo vložit. Hrozilo přímé ohrožení životů, protože potok teče do Klíčavské přehrady, odkud jsou některá města zásobována pitnou vodou,“ vysvětluje místostarosta Rakovníka Jan Švácha z TOP 09, proč město loni na podzim v rámci přenesené působnosti havárii řešilo.
Zrovna Rakovník totiž Klíčavská přehrada pitnou vodou nezásobuje. Za prvotní likvidaci pytlů a barelů s jedem musí zaplatit téměř 280 tisíc korun. A protože kraj zřizuje Havarijní fond, požádalo město o peníze z tohoto účtu. Jenže narazilo.
„Nejdříve, když jsme nedostali ani korunu, tak jsme se obrátili na náměstka hejtmana pana Semeráda, s tím, že nechápeme, proč bychom neměli dostat peníze, když na to mají přímo určený fond. Přímo před námi řekl, že to bude podporovat a že se mu to zdá správné,“ pokračuje Švácha.
Ani napodruhé ale návrh radou neprošel. Náměstek pro životní prostředí Marek Semerád z ČSSD, který návrh předkládal, to nechce nijak komentovat. Prý v rámci loajality.
„Fond máme ze zákona vytvářet do výše 10 milionů korun, ale je potřeba si uvědomit, že kraj z Havarijního fondu financuje a financoval odstraňování starých ekologických zátěží, které ohrožují jakost povrchových a podzemních vod. Středočeský kraj je velký a můžou přijít další problémy, které bychom potřebovali sanovat,“ popisuje hejtman kraje Josef Řihák z ČSSD.
Zákon kraji ukládá jen povinnost fond zřídit a každý rok doplňovat, rozdělování peněz už je ale jen na něm. Sám hejtman žádost města při projednávání nepodpořil, i když připouští, že právě tato havárie patří mezi ty, které by kraj z fondu mohl uhradit. Druhou etapu její likvidace už si pak na starosti také vzal. Vyčlenil na ni půl milionu korun. Jenže prvotní náklady město Rakovník zaplatit nechce.
„Dělal jsem příbramského starostu šest let. Téměř každý rok jsme Rakovník žádali o příspěvek na provoz záchytné služby města Příbram a Rakovník byl jediným městem, kde pan starosta neproplácel. Takže je to asi tak nárokové, jako když jsme Rakovník žádali o pět nebo deset tisíc,“ říká hejtman kraje.
Podle MŽV by kraj měl Rakovníku pomoci
Krajská rada se podle radní pro zdravotnictví Jiřiny Fialové z KSČM po debatě shodla na tom, že Rakovník 300 tisíc korun na úhradu škody má a že z fondu by se mělo pomáhat spíš menším obcím. Jenže podle místostarosty Rakovníka Jana Šváchy jde také o princip.
„Jde o to, že by mohl vzniknout precedens a mohla by přijít i daleko větší havárie, na kterou bychom už opravdu nemuseli mít. Pak by většina rozpočtu mohla třeba skončit někde úplně jinde než na opravách chodníků a podobně.“
Zvětšit mapu
I krajský opoziční zastupitel Jan Skopeček z ODS si myslí, že v tomto případě by kraj měl Rakovníku pomoci. A to i proto, že se havárie netýkala přímo města, ale spíš dalších obcí a hrozilo znečištění vody, kterou pijí tisíce domácností.
Město už se dopisem obrátilo na všechny krajské zastupitele i na ministerstvo životního prostředí. To upozorňuje, že rozdělování peněz je v kompetenci kraje. Nicméně říká, že pokud není možné uložit opatření původci havárie, nelze odmítnutí dotace odůvodnit. Rakovník teď ještě zvažuje, že se obrátí i na ministerstvo vnitra.