Před 35 lety připravil výbuch metanu na dole ČSA o život 31 horníků
Dnes uplyne přesně 35 let od tragédie na dole ČSA v Karviné, kdy při výbuchu zemřelo 31 horníků a dalších 14 skončilo v nemocnici. Podobných černých zápisů v dějinách dobývání černého uhlí je ale mnohem víc – horníci fárali hluboko pod zem a nikdy nevěděli, jestli se všichni dostanou zase nahoru.
V roce 1976 zemřelo rovněž při výbuchu metanu 43 horníků na dole Staříč, 26 mrtvých si v roce 1970 vyžádalo neštěstí na dole Paskov. Jedna z největších důlních katastrof s více než stem obětí se odehrála v roce 1961 na dole Dukla.
„Dozvěděli jsme se to v podstatě z rozhlasu. Hodně těžce jsme dostali informaci, jestli vůbec to byl otec, nebo ne. A byl,“ vzpomíná paní Ludmila, která na neštěstí na dole Dukla.
Její bratr se tomu po letech ani nediví: „V té době se honily rekordy, to myslím, že je ta hlavní příčina.“
Důl ČSA si své tragické výročí připomene přesně ve tři čtvrtě na osm. V roce 1977 se v podzemí někdo snažil odpálit nevyužitou trhavinu, zapomněl ale na důlní plyny.
„Ano, stala se tragická událost, ale na druhé straně se to odrazilo v bezpečnostních předpisech, které umožnily těmto událostem poté předcházet,“ upozorňuje Radovan Kukuč, který se na internetové stránce Zdař Bůh stará o báňskou kroniku.
Dnes už se likvidace trhaviny důsledně kontroluje. Metan i uhelný prach hlídá nejnovější technika. Přesto má příroda v podzemí stále velké slovo.