Policie obvinila 24 bývalých i současných starostů kvůli podvodům s dotacemi
Celkem 27 lidí obvinila protikorupční policie kvůli neoprávněnému čerpání dotací na opravu škod způsobených povodněmi. Mezi obviněnými je 24 bývalých i současných starostů a jeden místostarosta z Ústeckého kraje. Další dva lidé zpracovávali znalecké posudky.
„Od října 2009 do května 2010 měli neoprávněně získat finanční prostředky z dotačního titulu ministerstva pro místní rozvoj ohledně zničení či poškození obecního majetku,“ řekl mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.
„V žádostech o dotace měly být nepravdivé údaje, které pojednávaly o tom, že obce byly postiženy přívalovými dešti, které měly zničit a poškodit obecní majetek, a to z 80 až 100 procent. Podle našich závěrů majetek obcí jakoukoliv živelní pohromou nebo nadměrnými přívalovými dešti poškozen nebyl,“ dodal.
Kauzu 27 osob obviněných kvůli neoprávněnému čerpání dotací v Ústeckém kraji sleduje Martin Karlík
Podle protikorupční policie jednali někteří obvinění po vzájemné dohodě. Na ministerstvu pro místní rozvoj prý ale žádný z nich nepracuje. Resortu měli způsobit škodu ve výši 125 milionů korun, další více než 3 miliony se obviněným vyčerpat nepodařilo, protože úřad chyby odhalil.
Podle Marka Ženkla z ministerstva tehdy resort nechal u žádostí, u kterých byly pochybnosti o výši škody, udělat audit a celou věc předal policii. „Ceny a rozsah prací a použitého materiálu byly v těchto podkladech tak výrazně nadhodnoceny, že ministerstvo pro místní rozvoj to nechalo zkontrolovat a zjistilo se, že tam nebude asi všechno v pořádku,“ vysvětlil.
„Dle našich dostupných informací se starostové nechali přemluvit Inženýrskou stavební agenturou, která pomáhá se získáváním dotací a pořádáním výběrových řízení na zhotovitele staveb. Tato agentura oslovila starosty s tím, že jim sežene peníze na opravu silnic poškozených přívalovými dešti a dokumenty nutné k dotaci sama zpracovala,“ popsal Ženkl.
Hostem Radiožurnálu byl mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej
Inženýrská stavební agentura tak obcím pomohla k novým kanalizacím a dalšímu vybavení. Jenže podle obvinění šlo o podvod. Navíc firma nejen zpracovávala žádosti o dotace, ale často i vyhrávala výběrová řízení.
Úředníci jsou stíháni pro trestný čin dotačního podvodu, někteří z nich i kvůli úvěrovému podvodu a zneužití pravomoci. Hrozí jim až 12 let vězení. Jeden z obviněných, starosta Huntířova Josef Záruba, se případného postihu nebojí a je připraven se obhájit s tím, že neudělal nic špatného.
Protikorupční policie se podle Jaroslava Ibeheje zhruba před dvěma lety zabývala podobným případem a jednalo se také o obce v Ústeckém kraji. Vyšetřování bylo před několika měsíci uzavřeno a policie podala návrh na obžalování 11 lidí.
O dotacích museli vědět i zastupitelé
Předseda Svazu měst a obcí a kladenský primátor Dan Jiránek z ODS si myslí, že o podivných dotacích museli vedle starostů vědět i další zastupitelé.
Ve Stalo se dnes na Radiožurnálu se k ústeckému případu vyjádřili i primátor Kladna Dan Jiránek z ODS a Martin Kameník z protikorupčního sdružení Oživení
„O přijetí dotace, vůbec o žádosti o dotaci u nás na městě, rozhoduje zastupitelstvo, nikoliv starosta nebo primátor. Úplně nerozumím tomu, proč by měli být na vině jenom starostové. Jestli v té obci nepršelo, tak to přeci věděli všichni zastupitelé,“ podotkl ve Stalo se dnes.
Dotace podle něj navíc musela být v rozpočtu, který všechna města zveřejňují na internetu, takže si starosta, zastupitelstvo i občané mohli zjistit, jestli obec dotaci čerpá, nebo ne.
S Jiránkem souhlasí i Martin Kameník z protikorupčního sdružení Oživení. Vrcholným orgánem každé obce je zastupitelstvo. Otázkou ale je, nakolik jsou v něm vyvážené síly. „Mohlo to být i tak, že zastupitelé prostě respektovali názor pana starosty a schválili to bez problémů,“ domnívá se.