Ostravskou biobanku čeká rozšíření, nabídne zázemí i odborníkům z okolních států
Ostrava by se mohla stát centrem výzkumu krevních nádorů ve střední a východní Evropě. Biobanka, kterou zřídily Ostravská univerzita a Fakultní nemocnice, je zatím jen místem, kde čeští vědci shromažďují vzorky pacientů, kteří trpí různými typy krevních nádorů. V budoucnu ale nabídne zázemí také odborníkům z Polska, Slovenska nebo Rakouska.
Pro výzkumníky je jednodušší se potom nějak dostat ke vzorkům a zpracovat výsledky,“ říká budoucí zdravotní laborantka Tereza Obrusníková, která se prý už teď dokáže vžít do role výzkumníků, kteří v laboratoři pomáhají zachraňovat životy.
„Vidíme prostě to spektrum nemocí, nebo těch věcí, které můžeme zkoumat a se kterými můžeme pomoci ostatním medicinským oborům, ať už lékařům nebo komukoli jinému,“ věří.
Ostravská biobanka se v budoucnu může stát centrem výzkumu pro střední a východní Evropu. Další podrobnosti zjišťoval redaktor Stanislav Janalík
V ostravské biobance, za kterou stojí Fakultní nemocnice a Ostravská univerzita, chtějí mít čeští vědci do konce roku zhruba 1000 vzorků pro další výzkum. V budoucnu navíc počítají se zapojením kolegů z Polska, Slovenska nebo Rakouska.
„Předpokládáme, že by se právě Ostrava mohla stát centrem sběru. Jedině při takovémto množství vzorků jsme schopni dělat opravdu smysluplné analýzy a smysluplné zdravotnické závěry, co vlastně dělat s těmito nemocemi,“ potvrzuje rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.
Další práce s nasbíranými vzorky by podle něj mohla začít v příštím roce. „Měly by vznikat i společné publikace i se zahraničními pracovišti, která by už měla dělat vědecké výzkumy s těmito vzorky, tedy zabývat se opravdu skutečnými příčinami myolamů a těchto nádorových onemocnění,“ popisuje.
Fakultní nemocnice a Ostravská univerzita ale musejí nejprve dát dohromady výzkumný tým a nakoupit moderní přístroje. Už teď hovoří o nákladech v řádech desítek milionů korun.