Na Vysočině nečekaně končí sanatorium pro pacienty s dýchacími problémy

Na Vysočině se letos uzavře vyhlášené sanatorium, které desítky let slouží pacientům z velké části Moravy. Na takzvaný Buchtův kopec si jezdili léčit například plicní choroby, protože je zařízení zasazené do čistého prostředí Žďárských vrchů. Nejsou ale peníze. Oddělení respiračních chorob skončí bez náhrady a léčebna dlouhodobě nemocných a sociální lůžka se přemístí jinam.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysočina

Vysočina

O léčebně ve výšce 730 metrů nad mořem, ke které patří celé hektary lesů a luk, pacienti přijíždějící se sem pravidelně rozdýchat, mluví jako o dokonalém prostředí a nechápou, proč o něj přijdou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Daniela Burdy ze sanatoria Buchtův kopec

„Je to tady perfektní, personál i prostředí. Proto je škoda, že to tady zavírají.“

„Vzduch je zde nenahraditelný. Nejde postavit někde jinde dům. Vzduch nikam jinam nepřenesete.“

„Když jsem se dozvěděla, že to tady má končit, bylo mi do pláče. Tady je tak dobrý a zdravý vzduch, dobře se tady dýchá. Kdo toto vymyslel?“

Trojici pacientů z oddělení respiračních chorob uzavírá Marijka Komárková. Jezdí sem už pět let a nevěří, že v Humpolci, Jevíčku, Žamberku nebo v jiných léčebnách najde tak dokonalé prostředí. A sestřičky? Ty nemluví o moc jinak:

„Myslím si, že to nebude nikde tak dobré, jako tady. Je to tady zařízené pro potřeby lidí a všude okolo jsou lesy.“

Ani primář Pavel Petrů neskrývá, že se mu na Buchtově kopci nesmírně líbí. Pracuje tady 26 let. Je ale alespoň rád, že další dvě oddělení nezaniknou úplně a pro pacienty se najde místo v mateřské nemocnici v Novém Městě na Moravě:

„Kromě mnoha negativních dopadů snad bude pozitivní to, že pacienti, kteří budou umístěni na oddělení LDN nebo ošetřovatelském lůžku nebudou mít pocit, že jsou odváženi na nějaké detašované pracoviště a budou v centru města. Blíž dění a blíž svým blízkým.

Konkrétní důvody uzavření sanatoria jsou prosté: ztráty jdou do milionů a na opravy by bylo třeba asi 250 milionů korun. Ty kraj Vysočina nemá.

Daniel Burda, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme