Kvůli suchu chybí krmivo pro dobytek. Zemědělce to ovlivní i příští rok
Letošní suché léto se projevilo i na krmivu pro dobytek, což ovlivní zemědělce i příští rok. Někteří zaseli obilí s tím, že ho budou příští rok sklízet ještě zelené právě na krmivo. To se projeví na jejich výdělku.
„Průběh počasí v letošním roce byl extrémní, největší teploty a nedostatek srážek přišel v červenci a srpnu, což mělo velký vliv zejména na sklizeň kukuřice a brambor. Kukuřice dokonce dosáhla pouze 40 procent obvyklého výnosu,“ říká Zdeněk Částka ze zemědělského družstva v Malém Boru na Klatovsku.
Z kukuřice se dělá kukuřičná siláž, což je podstatná složka krmiva pro dobytek, problémů však sucho způsobilo víc.
O suchu a problémech s nedostatkem krmiva pro dobytek v zemědělském družstvu v Partutovicích natáčela redaktorka Jana Zemková
„Stejně tak byly postiženy i naše louky a pastviny, takže letos vůbec nedojde ke sklizni třetí seče,“ dodává Částka, podle něhož tak letos v Malém Boru pro stovky krav, které mají, „nevyrobí“ asi 12 tun krmiva.
„Do prosince vystačíme s krmením z loňského roku, potom zhruba do toho května, června bychom měli vystačit s omezenou sklizní z letošního roku. A museli jsme obětovat zhruba 200 až 300 hektarů orné půdy, na které jsme teď na podzim zaseli žita a na jaře zasejeme obilné směsi,“ poznamenává.
Zmiňované obilí se sklidí ještě zelené na krmivo, což bude znamenat nižší výdělek – za normálních okolností by na této ploše rostla pšenice nebo ječmen. „Úhrnem to odhaduji na sedm, osm milionů výpadků v tržbách příští rok,“ dodává Částka.
Podobné starosti mají třeba také v Partutovicích na Přerovsku. Kukuřice narostla malá, jetel a trávy uschly.
„Počítá se zhruba, že na jednu dojnici je potřeba osm tun kukuřičné siláže a šest tun biologické senáže, což se nám letos nepodařilo splnit,“ přibližuje partutovický agronom Petr Šindler.
Družstvo tak musí pro krávy nakupovat více řízků z cukrovky a i tady změnili plán setí. „Zaseli jsme ozimé žito, které se pak sklízí někdy začátkem května, abychom měli dříve než jiné roky nové krmivo,“ doplňuje předseda družstva František Maršálek.
I v Partutovicích počítají, že kvůli tomu – spolu s oproti běžné produkci jen asi poloviční úrodou brambor – budou mít škody v řádu milionů korun.
Letošní sucho bylo nejhorší za několik posledních desetiletí. Od začátku do poloviny roku napadla jen asi třetina ročních srážek a podobné počasí pak pokračovalo i v srpnu.