Kritika nad ostravskou galerií neutichá, otevírá se už v září
Ostravskou kulturní veřejností stále rezonuje téma chystané městské galerie. Instituce, o kterou místní umělci a galeristé dlouhá léta usilovali, se má otevřít už letos v září, jenže její formu i uměleckou náplň provází soustavná kritika.
Antikvariát a klub Fiducia proto uspořádaly debatu s odborníky, která měla srovnat fungování kunsthalle i jinde v republice.
Dveře Fiducie jdou před šestou večer doslova z ruky do ruky. Názory zvenčí si přichází poslechnout asi dvacítka lidí.
„To, co tady vzniká, je jakýmsi svébytným pokusem o realizaci,“ uvažuje Rostislav Koryčánek, který je dlouholetý ředitel brněnského Domu umění. S něčím takovým se ještě nesetkal.
„Většina takto zřizovaných institucí je zřízena přímo městem,“ vysvětluje.
V Ostravě má ale galerii řídit zájmové sdružení, kde má město jen třetinový podíl. Ročně do ní ale investuje 10 milionů korun.
„Pokud by to měly být peníze jenom na ten provoz galerie, tak jsem přesvědčen o tom, že jsou to luxusní peníze,“ naznačuje kurátor českobudějovického Domu umění Michal Škoda.
Podle něj ale suma neodpovídá rozpačité koncepci Ladislava Kesnera.
„Mluvil tam o tom, že by tady měla vzniknout prestižní instituce, která sem bude dovážet hvězdy současného umění. Ale není možné, aby tito umělci vystavovali tam, kde budou nějaké studijní výstavy nebo nějací regionální umělci,“ říká Škoda.
Všechny názory pozorně poslouchá kurátor Martin Mikolášek, který usiluje o kvalitní galerii.
„Myslím si, že naše názory jsou totožné a identické. Je jenom strašně velká škoda, že ta diskuze takového typu neproběhla v rámci města ještě předtím, než rozhodovalo zastupitelstvo,“ dodává.
„Za panem Kesnerem stojím velice, pochopil to jako úplně jinou možnost fungování městské galerie a já říkám proč ne,“ reaguje náměstkyně primátora Simona Piperková z ČSSD.
Kritici se ale právě proto bojí, že městská galerie bude pro Ostravu další promarněná příležitost.