Jirkov na Chomutovsku se chce případnému nevyplacení evropských dotací bránit žalobou
Na opravu historického středu města získala radnice v Jirkově na Chomutovsku dotaci ve výši několika desítek milionů korun. První část dotace byla městu proplacena už v loňském roce, teď radnice čeká na zbytek peněz. Jenomže Regionální operační program Severozápad doplatil na chyby při rozdělování evropských dotací a česká strana musí vrátit 2,5 miliardy korun. Jestli Jirkov dostane zbytek dotace, tedy není jisté.
„Město Jirkov ukončilo v loňském roce rekonstrukci historického středu s tím, že patnáctimilionovou část máme uhrazenou. Samozřejmě z celkové částky šedesáti milionů korun zbytek chybí. V tomto období budeme podávat žádat o proplacení druhé části dotace. Uvidíme, jak tato žádost dopadne,“ popisuje situaci v severočeském Jirkově sociálnědemokratický starosta Radek Štejnar.
Chyby v jednotlivých projektech a ve způsobu rozdělování dotací našla Evropská komise u 35 projektů z Regionálního operačního programu Severozápad. Česká strana špatně rozdělila dvě a půl miliardy korun a musí tyto peníze vrátit. Kdo peníze ale zaplatí, zatím není jisté.
Vedení dotačního programu chce ještě o celé věci jednat s hejtmany, ale i ministry financí i regionálního rozvoje. V Jirkově by tak byli raději, kdyby přišli o část dotace, zbytek by ale byl zaplacen hned:
„Pokud to bude v letošním roce nějak vyřešeno, ať by to bylo snížením částek, bylo by to pro Jirkov rozhodně přijatelnější,“ konstatuje starosta Radek Štejnar.
Radnice si vzala na stavbu úvěr ve výši zhruba 50 milionů korun, který chtěla splatit ze získané dotace. Pokud by dostala dotaci proplacenu alespoň z osmdesáti procent, doplatila by ze svého jen několik milionů, což podle vedení města není ten nejhorší scénář.
Pokud by ale měla přijít o celý doplatek ve výši zhruba 35 milionů korun, podala by radnice žalobu. „Určitě bychom se právně bránili, pravděpodobně by to skončilo žalobou na stát,“ uzavírá jirkovský starosta Radek Štejnar.
K dohodě kdo 2,5 mld. korun zaplatí, by mělo dojít do půl roku. Evropská komise trvá na tom, že vrácené peníze musí být z národních zdrojů. Vše tedy záleží na dohodě ministerstev a hejtmanů.