Jihlavskou pýchou je ZOO, problémem hokej
Jihlavský magistrát v posledních letech dokázal, že myslí na přírodu, ale trochu to přehání s podporou profesionálního sportu. Na misky vah jsme daly dvě ikony krajského města Vysočiny: tamní zoologickou zahradu a profesionální hokejový klub.
Zoologická zahrada v Jihlavě bývala šedou myškou. V posledních letech je ale její jméno stále zvučnější. Ve výroční zprávě se píše, že loni přišlo rekordních 267 000 návštěvníků. Téměř dvojnásobek než v roce 1995. V kraji s třemi památkami UNESCO je tak ZOO nejčastějším cílem místních i turistů.
„Jezdíme sem tak dvakrát do roka. Tady je vidět, že se buduje, že se o to starají: Kdyby to bylo pořád stejné, tak sem člověk přijede jednou, dvakrát a dost,“ přibližuje své dojmy jeden z turistů.
„My jsme zvědavi, co se tady změnilo. Byli jsme tady před rokem. My si předáváme, co se v Jihlavě udělalo nového, protože sem jezdí i naše děti,“ uvádí své zkušenosti starší dáma.
Magistrát města Jihlavy dává do zoologické zahrady nemalé peníze v uplynulém volebním období se roční příspěvek na provoz zvýšil z pěti až osmi na 10 milionů korun. Na investice město poslalo téměř 90 milionů, k dalším dotacím pomohlo.
„Kdybych to vzala zpětně, tak to, co už dneska vnímáme jako samozřejmost, například výběh surikat,“ dokládá změny v ZOO Martina Davidová z oddělení propagace.
„Z těch dalších třeba Shetlandský ostrov. A potom úplně největší záležitost v posledních několika deseti letech života ZOO – stavba pro medvědy malajské. V této době se soustředíme na stavbu centra enviromentální výchovy,“ doplňuje Davidová.
Základní kámen centra nedávno poklepal primátor Jaroslav Vymazal. Rozkvět zoologické zahrady je dobrou vizitkou města.
Peníze na hokej budí emoce
Co se Jihlavě v uplynulém volebním období naopak nepovedlo, je neschopnost prodat profesionální hokejový klub Dukla. Daňové poplatníky stál v posledních 10 letech desítky milionů korun. A to primátorovi úsměv tuhne...
„Přijde mi, že to není úplně v pořádku, ale pro město není úplně jednoduché, aby Duklu Jihlava nechalo padnout,“ říká primátor Vymazal.
„Tohle trochu ovlivnila krize, kdy výsledky mohly být trochu lepší, ale s tím nic nenaděláme. Je to běh na delší trať,“ vysvětluje generální manažer klubu Bedřich Ščerban.
Město omlouvá také s tím, že platit profesionální hokejový klub z veřejných prostředků není v České republice úplná anomálie. „V posledních letech to je třeba případ Hradce Králové, kdy město skupovalo akcie hokejového klubu. Dále Zlín, Kladno...,“vyjmenovává Ščerban.
Jenže sousední Havlíčkův Brod hokejovým Rebelům letos kupce našel a přijal ho s otevřenou náručí, protože právě miliony do hokeje z kapes daňových poplatníků budily emoce stejně jako v Jihlavě, jak potvrzuje jeden z místních trenérů:
„My akceptujeme, že fotbal a hokej jsou nejpopulárnější sporty. Na druhé straně my jim říkáme profesionální sporty, ale je to jen tím, že tam hráči berou peníze. Pokud bychom se podívali na výkonnost, tak si myslím, že tu najdeme na stejné výkonnosti jiné sporty. Takže ten profesionálně amatérský sport vyloženě bereme, že berou peníze nebo neberou peníze. A ty peníze berou právě proto, že dostávají z těch státních peněz, obecních docela dost.“
Sportovní kluby v Jihlavě se letos dokonce semkly, aby vyjednaly neprofesionálům víc peněz. Proti hokeji ale oficiálně nebrojí. Naopak diplomaticky podepsaly prohlášení o spolupráci.
Samotní sportovci ale často koukají směrem k Horáckému zimnímu stadionu skrz prsty. Veřejností placený A tým zůstává a nikdo se neptá, kolik Jihlavanů mu fandí.