I ve vesnických malotřídkách pracují prvňáčci s počítačem, například v Plavsku
Nejen děti, které navštěvují velké městské školy, ale i ty ve vesnických malotřídkách umí pracovat s moderními technologiemi. Například v jihočeském Plavsku děti pravidelně používají výukové programy na počítačích.
„Jinak mi to zase ubere deset bodů,“ vysvětluje princip výukového programu českého jazyka zasvěceně jeden z druháků Základní školy v Plavsku.
Akční čeština, jak se program jmenuje, ale není určená jenom pro žáky druhého ročníku, dodává učitelka Martina Hazuková.
„Doplňují tvrdé a měkké souhlásky. Mají hada, který hledá písmenka, je to klasická hra s hadem. Hledají měkká i, tvrdá y. Třeťáci si pak mohou procvičovat vyjmenovaná slova, velká písmena... Všechno možné z češtiny tam je,“ popisuje Hazuková.
Počítač ve výuce používají i děti v první třídě, programů tu mají celou řadu.
Iveta Marušáková, která prvňáky učí, ale vidí používání počítače jenom jako zpestření.
„Je to pro ně zábava, která oživí vyučování. Líp se na tom počítá, líp se na tom čte. Ale já potřebuju ale s těmi dětmi mluvit. Potřebuju se s nimi vidět, potřebuju kontakt, potřebuju s nimi být. Takže radši čteme, píšeme, děláme všechno klasicky. Tohle máme jenom za odměnu,“ vysvětluje.
I když na Základní škole v Plavsku využívají i notebooky, klasické tabuli s křídou tu ještě neodzvonilo.
A i u dětí zatím klasické knížky vedou. Z toho má samozřejmě Iveta Marušáková radost.