Hipoturistice se na Šumavě možná otevřou nové stezky
V jižních Čechách je největší síť hipostezek v Evropě, přesto se drtivá většina z nich vyhýbá Šumavě. Vedení národního parku totiž už 4 roky brání tomu, aby tam značené trasy pro koně přibývaly. Současné vedení ovšem naznačuje, že dohoda je možná.
Šumavskou přírodou se příznivci koňské turistiky mohou v současné době toulat pouze na trase z Kubovy Huti přes Lenoru a Stožec do Nové Pece.
„Důvodem odmítnutí – a chtěla bych zdůraznit, že to bylo ze strany minulého vedení parku – bylo, že nechtějí nadále zahušťovat turistický provoz na Šumavě, přestože jsme argumentovali, že turistika na koni je měkkou formou turistiky,“ říká provozovatelka jedné ze stanic koňské turistiky Terezie Daňková
O rozšíření hipostezek v této oblasti usiluje již 4 roky. Hlavním důvodem zamítnutí prý bylo chystané vysazení vlka na Šumavu.
„Nechceme chodit v nejcennějších částech parku, naopak bychom chtěli, aby nám park řekl, kde si to máme vyznačit a řekl nám, kde to bude přírodě nejméně škodit,“ dodává Daňková.
V současné době jedná s vedením NP Šumava o 40 kilometrů dlouhé trase z Ovesné přes Jelení Vrchy, a Zadní Zvonkovou až do Vyššího Brodu a pevně doufá v nalezení oboustranně přijatelného řešení.
Vlci prý na Šumavě nebudou
Václav Braun ze Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava uznává, že při dodržení určitých pravidel je v budoucnu dohoda možná:
„Opravdu nevím o tom, že by se vlci měli reintrodukovat do volné přírody jako rysi. Zákon nezná nic o regulaci jezdců na koních, takže to musíme posoudit a zvážit.“
Příliš se mu sice nezamlouvá představa koňského trusu na cestách, pokud by ale zvířata procházela po stávajících a ne zcela asfaltových cestách, neměla by dohoda představovat velký problém.
„Nic proti tomu nemáme, pokud to nenaráží na jiné zájmy ochrany přírody. Jako třeba kdyby chtěli procházet přes rašeliniště s výskytem kriticky ohrožených druhů,“ uzavírá.