Havlíčkobrodští oslaví Světový den diabetu pochodem proti cukrovce
Cukrovka - nemoc, která nebolí, v počátečním stádiu o ní lidé ani neví. Současně je to ale nebezpečná civilizační nemoc, která nejde úplně vyléčit. Žít se s ní ale dá a příkladem jsou aktivní lidé, kteří mají jen minimální omezení. 14. listopadu je Světový den diabetu a například v Havlíčkově Brodě se koná manifestační pochod.
Na pochod se vydá i Bohumil Prchal ze Sázavky, který Radiožurnálu předává své zkušenosti s cukrovkou:
„Byl jsem stále unavený, před služební cestou jsem si zašel za doktorkou a z moče mi zjistili, že mám cukrovku prvního typu a že už si doživotně musím píchat inzulín.“
Bohumil Prchal radí, aby se lidé, kterým lékaři sdělí diagnózu diabetes, nevylekali hned na začátku:
„Nechá se s tím žít, na začátku se člověk musí hodně učit. I cukroví můžete jíst a pivo také pít, ale v určitém množství.“
Diabetik jako je Bohumil Prchal u sebe neustále nosí glukometr a inzulínovou pumpu.
V České republice trpí některou z forem diabetu na 800 tisíc lidí. Vznik tohoto onemocnění je podmíněn geneticky. Propuknutí onemocnění může ale do jisté míry ovlivnit i sám pacient. Jedním z důležitých faktorů je podle Milana Kvapila z Diabetické asociace ČR i dostatek pohybu a dodržování zásad zdravé výživy:
„Když se bude člověk celý život hodně pohybovat, udrží si štíhlou linii a bude dodržovat zásady správné životosprávy, tak to má sice napsané v genech, ale projeví se to v hodně vysokém věku.“