Díky unikátnímu softwaru je CT vyšetření šetrnější. Pořídila si ho i novoměstská nemocnice

Pacientům na Vysočině nabízí lékaři v novoměstské nemocnici bezpečnější vyšetření. K takzvanému cétéčku pořídili unikátní software, s jehož pomocí sníží intenzitu rentgenového záření. Pomocí přístroje CT provádí v nemocnici veškerá urgentní ošetření a sledují traumata i nádorová onemocnění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomograf v litoměřické nemocnici

Tomograf v litoměřické nemocnici | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„CT je modalitou, která se na lékařském ozáření podílí nejvíce. My jsme si pořídili unikátní software, který umožňuje dávku snížit zhruba o 30 procent. Je to složitý výpočetní algoritmus, který dokáže omezit šum v obraze. Díky tomu můžeme snížit dávku,“ vysvětluje primář Aleš Bílek.

„Pacient vjíždí do toho prstence, ten se kolem něho točí a získává informace, kterými potom vytváří řezy. Z těch řezů vytváříme model a z něho potom můžeme odečítat nemoci, patologie,“ přibližuje Bílek princip tomografie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Andrea Bartůňková navštívila radiologické oddělení novoměstské nemocnice

V novoměstské nemocnici provádí zhruba šest tisíc vyšetření za rok, každoročně jich zhruba o pět procent přibývá.

„U každého pacienta musíme zvážit, zda vyšetření nutně potřebuje. V okamžiku, kdy se rozhodneme, že je vyšetření nezbytné, se pak snažíme vyšetřit pacienta za použití co nejmenší dávky ionizujícího záření,“ dodává primář.

Letos by mohla podobným způsobem snížit intenzitu ozáření CT i havlíčkobrodská nemocnice, kde jednají o výměně. Jinde v kraji podobný software zatím nemají.

Andrea Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme