Desítky let staré pojistky domů jsou levné, ale nevýhodné. Často nepokryjí celou škodu
Desítky let staré pojistky domů jsou sice levné, ale nevýhodné. Lidé chtějí ušetřit, a proto si nemění smlouvy, které uzavřeli už před třiceti lety. To se ale řadě z nich může prodražit. Částka, na kterou mají nemovitost pojištěnou, může být totiž i desetinásobně nižší, než je v současnosti hodnota jejich domu.
O uzavření nového pojištění přemýšlí Petra z Jihlavy. Dosavadní má přes třicet let staré a dům je po rekonstrukci.
„Pojistku, pokud si dobře pamatuju, jsme zjednávali v roce 1981. Dvacet roků to bylo na novou cenu a potom už by to mělo být odškodnění s amortizací. A to by v současné době byla škoda, protože dům je po rekonstrukci, takže má větší hodnotu a jsou tam samé nové věci. Takže je určitě potřeba zvýšit pojištění.“
S tím souhlasí i jihlavská finanční poradkyně Jana Krepindlová. Lidé sice platí ročně za pojistku pouze tisíc korun, pokud se jim ale s domem nebo bytem něco stane, prodělají na ní.
„Protože pojistky jsou dělané na ceny staré před skoro téměř pětadvaceti lety. A v té době se i realitní trh obrovsky změnil. Oni většinou za tu dobu do nemovitosti investovali vlastní prostředky. Pak se lidé často diví, že když se jim tam něco stane, dostanou málo peněz,“ říká Krepindlová.
Smlouvu proto před časem změnila i Hana z Herálce na Žďársku. Stejně jako Petra z Jihlavy platila třicet let za pojištění pouze tisíc korun ročně, nemovitost však byla pojištěna na sotva půl milionu korun. Její hodnota je ale v současnosti několikanásobně vyšší.
„Dům máme pojištěn na dva miliony padesát tisíc korun. V této pojistce je obsažen požár, výbuch, vichřice, krupobití, vodovodní škoda, pády stromů,“ vyjmenovává Hana.
Za novou pojistku platí o 600 korun ročně více než za tu, kterou uzavřela před třiceti lety. I nadále je ale v Česku stále podle finančních poradců řada lidí, kteří chtějí na pojistce ušetřit a staré smlouvy proto nemění.