Černé skládky kolem popelnic a krádeže vytříděného odpadu vyřeší podzemní kontejnery

V celé republice přibývá podzemních kontejnerů na odpad. Jde o zabudované velké nádoby, které nehyzdí okolí a radost z nich nemají ani zloději vytříděného papíru. Zatímco například v Praze nebo ve středních Čechách je míst s těmito kontejnery čím dál více, na opačné straně republiky, v Moravskoslezském kraji, je vše teprve na začátku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové podzemní kontejnery na odpad v Mladé Boleslavi

Nové podzemní kontejnery na odpad v Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

Černá skládka přímo u popelnice. Nepořádek, špína a neustálé nájezdy zlodějů vytříděného odpadu. To je ostravská realita.

„Teď tady máme popelnici na elektrické věci. Tu někdo vyboulil a vyrval z toho podlahu, aby se tam dostal. Udělají vše proto, aby se tam dostali. Hrozný binec,“ zlobí se žena s francouzskou holí v centru města a není sama.

Jana Pondělíčková z radnice v Moravské Ostravě a Přívoze má ale dobrou zprávu, protože podzemní kontejnery už jsou - zatím ale jenom na papíře.

Přehrát

00:00 / 00:00

O potřebě podzemních kontejnerů natáčel redaktor Martin Knitl.

„Jedná se o sedm vhodných lokalit, které už byly vytipovány. Na každém stanovišti by byly tři kontejnery, zvlášť na plast, sklo a papír. Realizace projektu je odvislá od toho, jestli získáme dotaci,“ říká Pondělíčková.

Opava chce také něco takového, ale kde najít místo pro velkou jámu, ptá se nad mapou historického jádra města náměstek primátora Dalibor Halátek z SOS PRO OPAVU:

„Centrum města je tak zasíťované, že najít nějaké prostory, kde by v zemi nevedl nějaký drát nebo potrubí, je velmi obtížné.“

Zkušenosti z jiných koutů republiky podle něj mluví za vše. A tak opavská radnice dále hledá kousek půdy bez kabelů. Už proto, že město trpí kvůli zlodějům papíru z kontejnerů na povrchu a tamní strážníci už namontovali první fotopasti na kritická místa.

„Město by se určitě mělo vydat tímto směrem, protože tam je jedna nesporná výhoda v tom, že nádoby na recyklaci se nevykrádají, protože jsou v podzemí, takže svým způsobem se peníze zase vrátí,“ dodává Halátek.

Mezi úplně první vlaštovky v Moravskoslezském kraji patří Krnov na Bruntálsku, kde už lidé mohou házet odpad do jednoduchého podzemního systému. Je to ale pořád málo v porovnání s jinými regiony.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme