Boj proti těžbě uhlí na Freštátsku provázejí další průtahy
Jasný verdikt v boji obcí proti těžbě uhlí na Frenštátsku v nejbližší době nepadne. Rozhodnutí o vynětí ložiska Frenštát z novely energetické koncepce České republiky bude mít v rukou až nová vláda. Sdružení obcí a měst na ochranu frenštátského regionu a občanské sdružení Naše Beskydy se mezitím marně pokoušejí jednat s ministerstvem průmyslu a obchodu.
Svou podporu vyřazení frenštátského ložiska, které ze dvou třetin zasahuje do CHKO Beskydy, z energetické koncepce už vyjádřilo 46 zastupitelstev měst a obcí. Společně s občanským sdružením Naše Beskydy se podle nich dvakrát marně pokoušeli jednat s ministrem průmyslu a obchodu, nakonec se obrátili na premiéra. Ten přislíbil, že schůzku s ministrem co nejdříve dojedná.
„V případě, že se s námi pan Tošovský odmítne setkat, porušuje Karpatskou úmluvu, což je mezinárodní smlouva o komunikaci s občany a státem, v případě, že se jedná o zvlášť chráněné území,“ říká mluvčí sdružení Naše Beskydy Stanislav Uruba.
Lidé z Frenštátska jsou v názoru na těžbu v Beskydech jednotní. Bojí se poškození přírody a sesuvů. „Určitě by to tady ovlivnilo životní prostředí,“ říká například paní Alena.
Stanovisko těžební společnost OKD se zatím nemění. „Naše mateřská společnost NWR neučinila žádné rozhodnutí, které by nás posunulo k nějaké těžbě. A pokud by se o něm začalo vůbec jednat, tak by nejprve muselo předcházet jednání s místními lidmi, s místními zastupiteli,“ upozorňuje mluvčí firmy Stanislav Sobol.
Setkání zástupců dotčené oblasti s ministerstvem průmyslu má v nejbližší době vyjednat premiér. Konečný verdikt o energetické koncepci a případném vyřazení frenštátských uhelných zdrojů ale bude mít možnost vyslovit až nová vláda, a to nejdříve na podzim.