Autobus na přání v Dubé na Českolipsku má zabránit rušení ztrátových linek
Lidé v okolí Dubé už měsíc a půl využívají takzvanou poptávkovou dopravu. Než cestující vyrazí na zastávku, musí zvednout telefon a autobus si zavolat. Malé město nedaleko České Lípy se tak snaží zajistit, aby jeho obyvatelé o veřejnou dopravu nepřišli úplně.
Lístek v ‚autobuse na telefon‘ stojí stejně, jako v normálním linkovém spoji. Pokud chce cestující jet, musí zavolat 30 minut před odjezdem na dispečink. Řidič ho nabere, i když bude v obci třeba jediný cestující.
V okolí Dubé na Českolipsku je spousta malých vesniček, kam autobus jezdil minimálně nebo vůbec. Teď jezdí do okolí města autobus na zavolání. Podle Zuzky Martínkové z Pavlovic je několik týdnů provozu znát. Cestou z práce autem už nenabírá pocestné.
Příspěvek o fungování poptávkové dopravy v okolí Dubé na Českolipsku natočil redaktor Tomáš Mařas.
„Autobus jel pouze v sedm pět ráno a v půl druhé odpoledne. Takže děti, které dojížděly ze škol z České Lípy nebo z Jestřebí, neměly jinou možnost, než jít pěšky. Tam to fungovalo tak, že když jsem jela z práce a děti čekaly na Podolci, prostě jsem je naložila do auta a přivezla domů," uvedla Martínková.
Dubá nabízí lidem z okolí tři linky, které fungují na bázi poptávkové dopravy. Linky však nejezdí často, a tak autobus na telefon nevyužijí všichni. Systém autobusu na telefon nastartovalo město na konci loňského roku.
„Jsou vytipovány spoje, kterými jezdilo velmi málo občanů nebo žádní a byly prodělečné. Aby se nemusely zrušit, zavedli se jako poptávkové," vysvětlila nezávislá starostka Dubé Zdeňka Šepsová, proč na některých trasách jezdí autobusy na telefon.
Na hodnocení je ještě brzy
„Ten systém lze rozdělit do dvou subsystémů. Poptávková zastávka je, když autobus zajede do zastávky bokem od hlavní trasy, pokud je o to zájem ze strany cestujících. Když chce cestující na té zastávce nastoupit, tak si zavolá na dispečink dopravce a autobus pro něj přijede. Poptávkový spoj jede v celé své trase nebo jeho části podle potřeby. Nejpozději musí cestující zavolat třicet minut před pravidelným odjezdem autobusu ze zastávky," řekl Otto Pospíšil, zástupce ředitele firmy KORID, která dopravu v Libereckém kraji koordinuje.
Straostka vidí v této dopravě budoucnost, přesto se obává, že poptávkovým autobusům hrozí zrušení. „Občané se dostanou k lékaři, mohou autobusem přijet třeba na nákupy a nebudou odkázáni jenom na osobní automobil. Jinak předpokládám, že by tyto linky mohly být zrušeny, protože jsou prodělečné," podotkla.
Na zhodnocení provozu a vytíženosti autobusů je však podle ní příliš brzy. „Poptávková doprava běží velice krátkou dobu, od 9.prosince. Myslím, že ty zkušenosti jsou ještě malé," řekla.