Ani zdvojnásobení poplatku za jesle v Teplicích rodiče neodradilo
Dvakrát více než loni zaplatí rodiče v teplických jeslích. Za měsíc jde o zhruba čtyři tisíce včetně stravného. Přesto podle ředitelky Ivety Kloučkové zatím žádní rodiče své dítě z jeslí neodhlásili. Ani zvýšený poplatek podle města nezaplatí všechny náklady.
Čtyři tisíce měsíčně v městských jeslích jsou příliš i pro Bohunku Kocourkovou.
„Bohužel je to nad naše finanční možnosti. Myslím si, že na to mají jenom podnikatelé, ale rozhodně ne normální běžný občan,“ tvrdí.
Město, které poplatek zvedlo, se brání. Ani tak prý vybrané peníze nezaplatí všechny náklady, které jesle mají. Nejvíce stojí odborná péče o malé děti, která většinou v soukromých školkách není.
O problematiku poplatků v teplických jeslích se zajímala Gabriela Hauptvogelová
Podle ředitelky jeslí Ivety Kloučkové má jedna sestra na starosti šest až sedm dětí. Musí je dokrmovat, oblékat, někdy i přebalovat. Každý den je navíc něco učí - rozumovou, výtvarnou, tělesnou, pracovní a hudební výchovu.
Možná i proto zatím žádný z rodičů své dítě kvůli větším poplatkům neodhlásil. Jesle mají plno a plný je i čekací list na další školní rok. To by do nich měl začít chodit i Tobiáš Boudník. I když jeho maminka Markéta z ceny nadšená není.
„Protože vím, že v jiných městech je to i mnohem víc, tak zase tak překvapená nejsem,“ vysvětluje. O soukromé školce neuvažovala, bylo by to dražší a v jeslích se prý o Tobiáše postarají dobře. Za jesle pro syna a školku pro dceru tak budou Boudníkovi platit zhruba 5200 korun měsíčně.
„Nejdříve ji budu muset nechávat hlídat a pak mám to velké štěstí, že mi ji vezme mateřská školka. Budu ji muset vozit 15 kilometrů na vesnici za Teplice,“ vyřešila svůj problém Bohunka Kocourková, která se má do práce vrátit už za dva týdny. Její Marjánka tam bude chodit se svým starším bratrem. Kocourkovi za obě děti ve vesnické školce zaplatí zhruba 1500 korun měsíčně. Kdyby totéž udělali Boudníkovi, ušetří asi čtyři tisíce.
Děti do tří let mají být doma, míní město
I přes rostoucí zájem o dvouleté rodičovské dovolené zastává vedení města názor, že děti mají být do tří let doma. „Pouze ve výjimečném případě, kdy se rodič potřebuje vrátit do zaměstnání, což se jedná především o místa úředníků, právníků a lidí v manažerských pozicích,“ myslí si tajemník magistrátu Marek Fujdiak.
Tenhle názor považuje Bohunka Kocourková za nesmyslný. „Já rozhodně nemám manažerskou pozici, můj rodinný rozpočet je velice napjatý a jsem ráda, že jsem vůbec na dvouletou mateřskou dosáhla, že můžu jít zase do práce, abych vůbec vycházela, protože finančně to na mateřské není nic moc,“ uzavírá. Právě to je důvod, proč rodiče volí spíš dva než tři roky doma s dítětem.